Hlavní Infarkt

Paracetamol a kyselina acetylsalicylová: což je lepší

Paracetamol a kyselina acetylsalicylová (aspirin) patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv. Používají se jako antipyretika pro horečku. Nebo se používá jako analgetika pro zmírnění bolestivých syndromů.

Antipyretika je skupina antipyretik, princip účinku, který je založen na snížení bodu termoregulace v hypotalamu.

Oba léky jsou předepsány:

  • s hypertermií, která je způsobena viry nebo bakteriemi;
  • když bolest při bolestech v krku nebo bolesti zubů;
  • bolesti hlavy s duševním nebo fyzickým přepracováním;
  • v období chronického zánětu.

Oba léky patří do stejné skupiny, ale liší se působením a vedlejšími účinky..

Charakterizace paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové

Vlastnosti kyseliny acetylsalicylové

Kyselina acetylsalicylová pomáhá při chřipce, nachlazení, SARS jako antipyretikum. Odstraňuje bolestivé klouby, bolesti hlavy.

Aspirin má výraznou analgetickou vlastnost.

Kyselina acetylsalicylová je zároveň disagregační. Jedná se o léky, které odolávají adhezi destiček a ředí krev. Pro preventivní účely užívejte 100 mg denně. V důsledku toho se průtok krve udržuje a krevní sraženiny se netvoří.

Aspirin je předepsán v klinických protokolech pro prevenci a léčbu ischemických mrtvic a srdečních záchvatů. Jmenováno po štěpování stentu a štěpování koronární tepny.

Lék se používá v případech:

  • revmatoidní artritida;
  • infekční myokarditida;
  • bolesti hlavy, myositida, neuralgie;
  • prevence mozkových mrtvic a srdečních záchvatů, šedého zákalu.

Vedlejší účinky aspirinu

Při užívání kyseliny acetylsalicylové se objevují vedlejší účinky:

  • droga dráždí žaludeční sliznici. Nebezpečí je, že aspirin může způsobit krvácení;
  • Aspirin není indikován pro těhotné a kojící ženy. U těhotných žen je krvácení možné až po potrat;
  • tento léčivý přípravek je kontraindikován u dětí mladších 12 let. Toto je skupina se zvláštním rizikem. Nekontrolovaný příjem může vyvolat Rýnský syndrom. Podmínka je doprovázena
  • horečka a duševní nemoc. Možné narušení jater a ledvin;
  • ohrožené bronchiálním astmatem a jinými alergickými poruchami dýchacího systému;
  • aspirin se nedoporučuje pro chronickou rýmu, prasečí chřipku, anémii, problémy se štítnou žlázou a nedostatek vitaminu K.

Vlastnosti paracetamolu

Paracetamol je účinný antipyretikum. Při vysokých teplotách můžete pít tento antipyretikum dříve, než dorazí sanitka..

Droga se používá v případech:

  • horečka způsobená viry nebo bakteriemi;
  • bolest v krku, bolest zubů;
  • migréna;
  • chronické zánětlivé procesy.

Rychlá absorpce dává anestetický účinek po půl hodině. O dvě hodiny později teplo přestane.

Paracetamol nemá téměř žádné kontraindikace. Lék je předepsán i pro kojence.

Paracetamol používejte opatrně

Je třeba věnovat pozornost lékům pro ty, kteří:

  • problémy s játry nebo ledvinami;
  • pacienti s alergickými reakcemi;
  • pro těhotné a kojící matky se lék doporučuje ve zvláštních případech se souhlasem lékaře.

Vzhledem k nedostatku zjevných vedlejších účinků a mírnému terapeutickému účinku lze paracetamol považovat za lepší než aspirin.

Podobnost

Je třeba zdůraznit, že obě léky působí symptomaticky. Snížit teplo, odstranit bolest, ale neléčte příčinu. Pokud nezachováte dávkování a frekvenci podávání, pak obě léky poškozují játra a ledviny..

Rozdíl

Rozdíl mezi paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou v častých komplikacích aspirinu.

Aspirin snižuje teplotu rychleji. Paracetamol působí jemně a je určen pro kojence.

Což je levnější

Pokud mluvíme o ceně, pak jsou obě léky ruských výrobců k dispozici do 3 - 5 rublů.

Což je lepší - paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová

Chcete-li konečně rozhodnout o výběru léku, musíte si pamatovat vlastnosti každého z nich.

Kyselina acetylsalicylová účinně a rychle snižuje teplotu. Existují však viry, které nepříznivě ovlivňují jaterní buňky. Aspirin působí na stejné buňky. Tak dochází k silné lézi důležitého orgánu až do zničení jeho buněk.

Vyvíjí se závažný Reyeův syndrom, u kterého je úmrtnost až 90%. Reyeův syndrom je považován za komplikaci aspirinu.

U nemocí způsobených bakteriemi je aspirin docela účinný. Například s anginou pectoris nebo pyelonefritidou.

Paracetamol se s teplem neztrácejí tak rychle, ale je bezpečný.

Zbývá si vybrat mezi rychle působícím, účinným lékem s podílem rizika nebo bezpečným, méně účinným, měkkým lékem.

S diabetem

Paracetamol

Pokud má pacient cukrovku, můžete použít paracetamol. Ale s takovým onemocněním jsou ochranné funkce sníženy. A dlouhodobé užívání nebo předávkování léku poškozuje játra a ledviny.

Proto je před použitím paracetamolu nutná konzultace s lékařem.

Kyselina acetylsalicylová

Při cukrovce je zvýšená hladina cukru v krvi, což zvyšuje viskozitu krve. Preventivní aspirin odstraňuje tento problém a normalizuje hladinu cukru..
U diabetes mellitus se objevují srdeční arytmie, jako je angina pectoris, arytmie a tachykardie. Užívání profylaktických léků na bázi kyseliny acetylsalicylové pomáhá těmto problémům předcházet..

Pro prevenci lékaři předepisují 100 mg aspirinu denně. Užívejte lék po jídle, omyjte ho vodou, minerální vodou, mlékem. Doktor lékařských věd, lékař, terapeut, kardiolog, hostitel televizního programu „Žij zdravě!“ Elena Malysheva tvrdí, že studie ukazují, že pro preventivní účely stačí 40 mg aspirinu denně.

Obě léky lze užívat s diabetem. Ale každý jednotlivý případ je posuzován samostatně. Jako obvykle musíte dodržovat hlavní pravidlo - konzultace s lékařem.

Při teplotě

Paracetamol

Paracetamol a kyselina acetylsalicylová jsou předepsány při teplotě.

Při užívání paracetamolu je však třeba zvážit kontraindikace:

  • nesnášenlivost s drogou;
  • patologie ledvin a jater;
  • s opatrností a na radu lékaře těhotným a kojícím ženám.

Paracetamol snižuje teplotu po 2 hodinách. Denní dávka je rozdělena do 3 dávek. Užívejte lék 1-1,5 hodiny po jídle.

Dávkování závisí na předpisu lékaře a formě uvolnění.

200 mg a 500 mg tablety:

  • děti od 3 do 12 let 2 g denně;
  • dospělí 4 g denně.
  • děti od tří měsíců do 1 roku do 5 ml denně;
  • děti od 1 roku do 5 let do 10 ml denně;
  • děti od 5 do 12 let do 20 ml denně;
  • dospělí do 40 ml denně.

Čípky uvolňují 100, 250, 500 mg účinné látky..

Aplikujte 3-4krát 60 mg / kg tělesné hmotnosti denně:

  • děti od 1 měsíce do 3 let ve věku 15 mg / kg;
  • děti od 3 do 12 let do 2 g denně;
  • dospělí a děti s hmotností vyšší než 60 kg až 4 g denně.

Kyselina acetylsalicylová

Kyselina acetylsalicylová při zvýšené teplotě působí efektivně a rychle. Jedna dávka je 500 mg. Po cestě bolavé bolesti kloubů zlepšují zdraví.

Šumivé tablety aspirinu, které obsahují 400 mg kyseliny acetylsalicylové a 240 mg kyseliny askorbové nebo vitamínu C. Osvědčily se dobře. 1 nebo 2 tablety rozpusťte ve 200 ml vody a ihned vypijte. Užívejte každé 4 hodiny, 3 dny.

Můžu pít spolu

Paracetamol, kyselina acetylsalicylová a kofein jsou součástí citramonu. Proto je možné tyto dvě léky používat současně. Ale společně dráždí žaludeční sliznici, poškozují játra a ledviny.

Pokud mluvíme o hodnoceních, pak doktoři mluví pozitivně o aspirinu německého výrobce Bayera.

Lékaři recenze o aspirinu

Ivanov O.O. Phlebologist, PhD, 12 let zkušeností
Originální lék od společnosti Bayer. Pohodlná forma uvolnění, přiměřená cena. U pacientů s gastrointestinálními chorobami existují vedlejší účinky. Nezbytné z hlediska prevence akutních událostí SS. Pohodlné a světlé balení. Blister má design, který minimalizuje vynechání léku, zejména u starších lidí.

Melnikova O.A. Zubař, zkušenosti 23 let
Skvělý lék. Velmi pohodlná a fyziologická (s minimem vedlejších účinků na organismus) rozpustná forma uvolňování. Bayer je známá značka s vynikající pověstí. Používám podobné léky (aspirin s vitamínem C) pro celou rodinu, abych zlepšil pohodu, když se objeví první příznaky nachlazení, a zmírnil mírnou bolest hlavy. Tolerance léčiva je dobrá, působí rychle, díky ředění krve, výrazně zlepšuje celkový stav těla v nejkratším možném čase. Dávka musí být dodržena..

Tsyganok S.A. oftalmolog, praxe 9 let
Vynikající lék, vynikající účinnost při abstinenčních příznakech!
Vysoké riziko krvácení do žaludku. Nekontrolovaný příjem u pacientů s vysokým rizikem kardiovaskulárních komplikací.
Obecně má lék století své silné stránky a mnoho vedlejších účinků pro ty, kteří jej považují za vitamíny..

Recenze pacientů na aspirinu

Andrey V..
Každý člověk vzal Aspirin. Lék je účinný a používá se pro různé nemoci. Používá se jako antipyretikum, analgetikum, prevence kardiovaskulárních chorob. Nedávné studie prokázaly, že „aspirin“ lze použít jako preventivní opatření proti rakovině. Jakmile jsem zranil paži, začal zánět, bolest byla silná, léky proti bolesti nepomohly. Vzal jsem 2 tablety aspirinu, bolest ustupovala, byl jsem velmi překvapen, že jednoduchý aspirin anestetizoval a zachránil mě, když jsem se dostal do nemocnice.

Elena I.
Dobrý večer! Rozhodl jsem se podat recenzi o farmaceutickém přípravku „Aspirin“. Tento lék je přinejmenším myslím legenda sovětské medicíny, protože pokud si pamatuji, byl neustále používán pro těžké nachlazení, obvykle se v těchto případech bere v kombinaci s Paracetamolem. Nyní, v souvislosti s finanční krizí v zemi, je „Aspirin“ zvláště důležitý, protože má široké spektrum akcí, má nízké náklady a je dobře známý všem a používá se také v každodenním životě. Když je díky Bohu každý v rodině zdravý, používáme aspirin ve všech druzích solí jako konzervační prostředek.

Olga B.
Aspirin je droga, kterou osobně užívám mnoho, mnoho let každý den. V podstatě pro sebe vidím jeho hlavní funkci jako levný a nebezpečný lék na ředění krve. Mám cukrovku typu 1, takže moje krev je silnější než krev obyčejného člověka kvůli přítomnosti vysokého cukru. Tato hustota se projevuje zejména v létě, kdy je pod vlivem tepla těžší dýchat, chodit, pracovat, bolest hlavy, stoupat tlak. Proto potřebuji antikoagulancia a průběžně. Existuje mnoho z nich na trhu, jedná se o tablety Detralex a Phlebodia a Heparin, ale i když užijete jednu tabletu denně, můžete se rozbít. Proto beru 1/4 šumivé tablety na sklenici vody denně na svou hmotnost a cítím se v ní dobře. S touto dávkou můj žaludek netrpí. Jelikož hlavní složkou je kyselina acetylsalicylová a samotné léčivo pochází ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv, není přirozené, že by se toto léčivo nemělo užívat na lačný žaludek..

Lékaři recenze o paracetamolu

Gorshenina Yu.A. zubař, zkušenosti 10 let
Časem prověřený lék. Také se s mnou zacházelo jako s dítětem. Často je nutné dětem dávat 1/2 tablety, když si moderní drogy neumí poradit. Alergické reakce nejsou pozorovány. Začne to fungovat velmi rychle a efektivně, po dlouhou dobu. Hořké. Doporučuji si ji koupit v autolékařské soupravě spolu s analginem.

Merzlyakov O.E zubař, 13 let zkušeností
Relativně rychlá akce. Působí jemně a téměř okamžitě po podání přesně třicet minut přesně. Má nejmenší množství vedlejších účinků. Není to moc chutný přípravek. Hořké. Skutečná „vousatá“ droga v dobrém slova smyslu a časově testovaná. Neexistuje žádný lékař, který by Paracetamol nikdy předepsal.

Zinchenko A.V. ENT, PhD, 10 let zkušeností
Paracetamol v ORL - praxi se také poměrně často používá u dětí při vysokých teplotách a za účelem snadného zmírnění bolesti a v pooperačním období. Cena je směšná a kvalita byla po mnoho desetiletí na vrcholu.
Naneste paracetamol, přesně podle pokynů, nežádoucí účinky ve formě nevolnosti a podchlazení jsou možné při předávkování.

Recenze pacientů s paracetamolem

Catherine V.
Slyšel jsem o této drogě dlouho, ale nějak jsem jí nevěnoval pozornost, dokud jsem v nemocnici neurčil lékaře. Byl to císařský řez, stehy v prvních dnech jsou velmi bolestivé, a protože kojíte, neměli byste používat silné léky proti bolesti. A tak mi můj lékař doporučil pít paracetamol. Co mohu říci, je to vlastně velmi dobrý lék, bolesti se zmenšily a mé zdraví se zlepšilo. Teď vždy v mé lékárničce. Nástroj je ve skutečnosti velmi hodný, pomáhá při bolestech hlavy a bolesti zubů. Pokud najednou cítím, že onemocním, vezmu si také ten lék. Vhodné také pro děti. Dobrý nástroj za málo peněz!

Catherine A.
„Paracetamol“ používám asi 20 let. Vždycky to leží v mé kabelce. Jeho hlavními výhodami jsou cena a efektivita. V lékárně pokaždé, když nabízejí nákup léků každých 5krát dražší, ale zároveň je hlavní účinnou látkou paracetamol. Rychle snižuje teplotu, neexistují žádné vedlejší účinky a nebuď po tom ospalý. Když otěhotněla, nařídili mu pít během bolesti hlavy, před těhotenstvím vždy užívala jiný lék. Po užití pilulky prochází hlava 10-15 minutami. V balení několika blistrů je vhodné vzít s sebou.

Svyatoslav S.
„Paracetamol“ je lék, který byl opakovaně testován v čase. Osobně byl přesvědčen o účinnosti antipyretického účinku. Kromě toho je „paracetamol“ dobrý lék proti bolesti. Tento lék je vhodný jak pro dospělé, tak pro děti, adolescenty. Cena není dražší než aktivní uhlí, takže se nemusíte bát. Vždy to přijímám, když dojde ke změně ročního období nebo počasí kvůli tlaku, a to mi dobře pomáhá. Z mínusů si můžete jen všimnout, že „Paracetamol“ způsobuje velké množství potu, možná by to mělo být, ale přesto. Doporučuji vám vzít tento lék, pokud máte nachlazení.

Kyselina acetylsalicylová + kofein + paracetamol (kyselina acetylsalicylová + kofein + paracetamol)

Ruské jméno

Látky latinského názvu Kyselina acetylsalicylová + kofein + paracetamol

Farmakologická skupina látek Kyselina acetylsalicylová + kofein + paracetamol

Nosologická klasifikace (ICD-10)

Modelový klinický a farmakologický článek 1

Akce na farmě. Kombinovaný lék. ASA má antipyretický a protizánětlivý účinek, zmírňuje bolest, zejména způsobenou zánětlivým procesem, a také mírně inhibuje agregaci destiček a trombózu, zlepšuje mikrocirkulaci v ohnisku zánětu. Kofein zvyšuje reflexní vzrušivost míchy, vzrušuje dýchací a vazomotorická centra, rozšiřuje krevní cévy kosterních svalů, mozku, srdce, ledvin a snižuje agregaci destiček; snižuje ospalost, pocit únavy, zvyšuje duševní a fyzickou výkonnost. V této kombinaci nemá kofein v malé dávce prakticky stimulační účinek na centrální nervový systém, ale pomáhá normalizovat tón mozkových cév a urychluje průtok krve. Paracetamol má analgetický, antipyretický a extrémně mírný protizánětlivý účinek, protože působí na termoregulační centrum v hypotalamu a má mírnou schopnost inhibovat syntézu Pg v periferních tkáních..

Indikace. Bolestivý syndrom mírné až střední závažnosti (různého původu): bolest hlavy, migréna, bolesti zubů, neuralgie, myalgie, artralgie, algomenorea. Horečka syndrom: s akutními respiračními infekcemi, chřipka.

Kontraindikace Přecitlivělost; erozivní a ulcerózní léze gastrointestinálního traktu (v akutní fázi), gastrointestinální krvácení; bronchiální astma, kopřivka nebo akutní rinitida vyvolaná ASA nebo jinými NSAID; hemofilie, hemoragická diatéza, hypoprothrombinémie, portální hypertenze; nedostatek vitamínu K; selhání ledvin; těhotenství (trimestry I a III), laktace; deficit glukóza-6-fosfát dehydrogenázy, těžká arteriální hypertenze, těžká IHD, glaukom, zvýšená podrážděnost, poruchy spánku; krvácení, dětství (do 15 let - riziko Reye syndromu u dětí s hypertermií v důsledku virových onemocnění).

Opatrně. Dna, onemocnění jater.

Dávkování Uvnitř (během jídla nebo po jídle) 1 tableta každé 4 hodiny, s bolestí - 1–2 tablety; průměrná denní dávka je 3-4 tablety, maximální denní dávka je 8 tablet. Průběh léčby - ne více než 7-10 dní.

Lék by neměl být užíván déle než 5 dní jako analgetikum a déle než 3 dny jako antipyretikum (bez předepisování a sledování lékaře). Dr. dávky a režimy předepisuje lékař.

Vedlejší účinek. Gastralgie, nauzea, zvracení, hepatotoxicita, nefrotoxicita, erozivní a ulcerózní léze gastrointestinálního traktu, alergické reakce (včetně Stevens-Johnsonova syndromu, Lyell), tachykardie, zvýšený krevní tlak, bronchospasmus.

Při dlouhodobém používání - závratě, bolesti hlavy, poškození zraku, tinnitus, snížená agregace destiček, hypokoagulace, hemoragický syndrom (nosebleeds, krvácející dásně, purpura atd.), Poškození ledvin s papilární nekrózou; hluchota; Reyeův syndrom u dětí (hyperpyrexie, metabolická acidóza, poruchy nervového systému a psychiky, zvracení, zhoršená funkce jater).

Předávkovat. Příznaky (způsobené ASA): s lehkou intoxikací - nevolnost, zvracení, gastralgie, závratě, zvonění v uších; těžká intoxikace - letargie, ospalost, kolaps, křeče, bronchospasmus, dušnost, anurie, krvácení. Centrální hyperventilace plic zpočátku vede k respirační alkalóze (dušnost, udušení, cyanóza, pot). Se zvyšující se intoxikací způsobuje progresivní respirační paralýza a disociace oxidační fosforylace respirační acidózu.

Léčba: nepřetržité monitorování CBS a rovnováhy elektrolytů; v závislosti na stavu metabolismu - zavedení hydrogenuhličitanu sodného, ​​citranu sodného nebo laktátu sodného. Zvýšená alkalita rezervy zvyšuje vylučování ASA alkalizací moči.

Interakce. Zvyšuje účinek heparinu, nepřímých antikoagulancií, reserpinu, steroidních hormonů a hypoglykemických léků.

Současné podávání s jinými NSAID, methotrexátem, zvyšuje riziko nežádoucích účinků.

Snižuje účinnost spironolaktonu, furosemidu, antihypertenziv a léků proti dny, které podporují vylučování kyseliny močové.

Barbituráty, rifampicin, salicylamid, antiepileptika a další stimulanty mikrosomální oxidace přispívají k tvorbě toxických metabolitů paracetamolu, které ovlivňují funkci jater.

Metoklopramid urychluje absorpci paracetamolu.

Paracetamol T1/2 chloramfenikol se zvyšuje 5krát. Při opakovaném použití může paracetamol zvýšit účinek antikoagulancií (dikumarinových derivátů). Současné použití paracetamolu a ethanolu zvyšuje riziko hepatotoxických účinků.

Kofein urychluje absorpci ergotaminu.

Speciální instrukce. Dětem by neměly být předepisovány léky obsahující ASA, protože v případě virové infekce mohou zvýšit riziko Reyeova syndromu. Mezi příznaky Reyeova syndromu patří dlouhodobé zvracení, akutní encefalopatie a zvětšení jater..

Při dlouhodobém užívání léku je nutná kontrola periferní krve a funkční stav jater.

Protože ASA zpomaluje srážení krve, musí pacient, pokud má chirurgický zákrok, předem upozornit lékaře na užívání léku.

Pacientům s přecitlivělostí nebo astmatickými reakcemi na salicyláty nebo jejich deriváty lze předepsat ASA pouze se zvláštními opatřeními (v pohotovostních službách).

ASA v nízkých dávkách snižuje vylučování kyseliny močové. U pacientů s vhodnou predispozicí to může v některých případech vyvolat záchvat dny..

Během léčby by měl být etanol vysazen (zvýšené riziko gastrointestinálního krvácení).

ASA má teratogenní účinek; při použití v prvním trimestru vede k malformaci - štěpení horního patra; ve třetím trimestru - k inhibici porodu (inhibice syntézy Pg), k uzavření arteriálního kanálu u plodu, což způsobuje plicní vaskulární hyperplázii a hypertenzi v cévách plicní cirkulace.

Vylučuje se do mateřského mléka, což zvyšuje riziko krvácení u dítěte v důsledku zhoršené funkce krevních destiček.

[1] Státní registr léčiv. Oficiální publikace: ve 2 dílcích M: Medical Council, 2009. - 2. díl, část 1 - 568 s.; část 2 - 560 s.

Který je lepší - paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová? Chápat to správně!

Kyselina acetylsalicylová a paracetamol se hojně používají při nachlazení a mají podobné indikace pro použití. Mezi těmito léky však existuje významný rozdíl, který je třeba vzít v úvahu. Informace o složení a principech působení léků pomohou zabránit negativním důsledkům samoléčení..

Popis léků

Kyselina acetylsalicylová a paracetamol mají podobný účinek, ale tyto léky nejsou totéž. Patří do různých skupin drog, částečně se liší v indikacích a mají zvláštní omezení a zákazy užívání.

Složení

Kyselina acetylsalicylová

Účinná látka léčiva Kyselina acetylsalicylová je chemická sloučenina stejného jména s kyselou chutí. K dispozici ve formě tablet obsahujících 500 mg účinné látky. Pomocné produkty zahrnují škrob, mastek, kyselinu stearovou a kyselinu citrónovou..

Paracetamol

Účinná látka paracetamolu je stejná látka s antipyretickými a analgetickými vlastnostmi. Koncentrace v konečné dávkové formě se pohybuje od 100 do 500 mg.

Mechanismus účinku

Kyselina acetylsalicylová

Kyselina acetylsalicylová se vztahuje na nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) a antiagreganty - ředidla krve. Jakmile je v těle, rozšiřuje krevní cévy a zvyšuje pocení a snižuje tělesnou teplotu. Má také analgetický účinek, eliminuje zánět. Má schopnost snižovat viskozitu krve a zabraňuje tvorbě krevních sraženin (sraženiny, ucpávání malých a velkých tepen).

Paracetamol

Paracetamol je narkotický analgetikum (analgetikum) a prostředek ke snížení tělesné teploty. Po podání se rychle vstřebává, snižuje bolest a působí antipyreticky. Protizánětlivý účinek paracetamolu je velmi mírně vyjádřen.

Indikace

Kyselina acetylsalicylová

Rozsah kyseliny acetylsalicylové je velmi rozsáhlý:

  • revmatismus (nejčastěji zánět pojivové tkáně - srdce a cévy);
  • zvýšení tělesné teploty způsobené infekčními a zánětlivými procesy v těle;
  • myokarditida (zánět srdečního svalu) infekčně alergického původu;
  • bolesti hlavy, svalů, nervové bolesti střední nebo nízké intenzity;
  • prevence srdečního infarktu (nekróza srdce v důsledku poruch oběhu) a jeho opakování;
  • ischemická choroba srdeční (CHD) - nedostatek krevního zásobení srdečního svalu, což vede k jeho porážce a narušení práce;
  • prevence cerebrovaskulárních poruch;
  • různá srdeční onemocnění a nemoci, včetně operací po jejich odstranění;
  • vytvoření tolerance k NSAID s „astmatem aspirinu“ (nesnášenlivost na léky této skupiny) postupným zvyšováním dávek aspirinu.

Paracetamol

Paracetamol je indikován v následujících případech:

  • bolest hlavy, včetně migrény (intenzivní bolest, obvykle jednostranná);
  • myalgie a neuralgie - bolest ve svalech nebo nervech;
  • bolest zubů;
  • vysoká teplota pro infekční choroby;
  • algodismenorea - bolestivá menstruace;
  • mírná až střední bolest z popálenin a jiných typů zranění.

Kontraindikace

Kyselina acetylsalicylová

Kyselina acetylsalicylová má řadu negativních vlastností (například podráždění zažívací sliznice), proto ji nelze brát v následujících případech:

  • vředy nebo krvácení v gastrointestinálním traktu;
  • aspirinová triáda - astma (astmatické záchvaty) způsobená užíváním NSAID;
  • nesnášenlivost s drogou;
  • krevní choroby doprovázené snížením její srážlivosti;
  • stratifikovaná aortální aneuryzma - výstupek stěny největší tepny;
  • nedostatek glukóza-6-fosfát dehydrogenázy a vitaminu K - sloučeniny odpovědné za koagulaci krve a množství hemoglobinu v ní;
  • Reyeův syndrom - mastná degenerace jaterních buněk v kombinaci s poškozením mozku;
  • selhání jater nebo ledvin;
  • těhotenství v 1. a 3. trimestru;
  • období kojení;
  • děti do 15 let.

Paracetamol

Paracetamol se nesmí užívat s:

  • nesnášenlivost s drogou;
  • selhání jater, ledviny;
  • alkoholismus;
  • anémie (nedostatek železa v těle, a tedy hemoglobinu v krvi).

Vedlejší efekty

Kyselina acetylsalicylová

Kyselina acetylsalicylová může způsobit následující nežádoucí účinky:

  • trávicí poruchy, bolesti břicha, krvácení, zhoršená funkce jater;
  • bolest hlavy, tinnitus, závratě;
  • anémie, snížená krevní srážlivost (prodloužené krvácení);
  • zhoršená funkce ledvin;
  • alergie - vyrážka, aspirinová triáda;
  • Reyeův syndrom.

Paracetamol

Při užívání Paracetamolu se může vyskytnout:

  • nevolnost, bolest v horní části břicha;
  • zhoršená funkce jater nebo ledvin;
  • změna buněčného složení krve;
  • alergie - ve formě kopřivky (vyrážka na kůži), otok.

Uvolněte formuláře a cenu

Různé domácí farmaceutické společnosti vyrábějí kyselinu acetylsalicylovou v 500 mg tabletách. Cena závisí na množství v balení a výrobci:

  • 10 kusů. - od 4 do 9 rublů;
  • 20 ks. - 21 rublů.

Paracetamol je přítomen v lékárnách v následujících lékových formách:

  • 500 mg tablety
    • 10 kusů v balení - 3–7 rublů;
    • 20 kusů v balení - 18-19 rublů;
  • suspenze 100 ml obsahující 120 mg účinné látky na 5 ml - 79 rublů;
  • sirup, 100 ml se stejnou koncentrací paracetamolu - 49 rublů;
  • rektální čípky (čípky), 500 mg, 10 ks. - 53 rublů;
  • čípky pro děti, 100 mg, 10 kusů - 24 rublů.

Což je lepší - paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová?

Aspirin má následující výhody:

  • Pomáhá lépe před teplotou, brání jejímu opětovnému nárůstu, protože působí nejen na mozková centra (jako je Paracetamol), ale také na cévy;
  • zmírňuje zánět;
  • ředí krev, díky čemuž je široce používán při různých kardiovaskulárních onemocněních.

Nevýhody kyseliny acetylsalicylové:

  • má mnoho kontraindikací, vedlejší účinky;
  • nelze brát během těhotenství, během kojení (způsobuje malformace plodu, zpomaluje porod, zvyšuje riziko krvácení u kojenců);
  • je nebezpečné dávat dětem, protože do 15 let věku je vysoká pravděpodobnost vzniku Reye syndromu, když se aspirin sníží během virové infekce.
  • Je předkládán v různých lékových formách;
  • mohou užívat těhotné ženy, děti (suspenze nebo sirup);
  • nedráždí sliznici trávicího systému;
  • má méně vedlejších účinků.

Nevýhody drogy:

  • méně efektivní při snižování teploty;
  • nepomáhá se zánětem.

Je tedy lepší použít kyselinu acetylsalicylovou pro účinné snížení tepla, pokud neexistují kontraindikace. Měl by být také použit, když je hypertermie (horečka) způsobena zánětlivým procesem. Děti, těhotné ženy a jiné kategorie pacientů, u nichž je Aspirin kontraindikován, by si měly zvolit paracetamol jako antipyretikum..

Kyselina acetylsalicylová a paracetamol současně

Mohu si vzít aspirin s paracetamolem spolu s nachlazením? Ano, taková kombinace pomůže snížit teplotu efektivněji a zabrání opětovnému nárůstu teploty. Za tímto účelem je lepší používat hotové farmaceutické přípravky s kalibrovanou dávkou. Například Citramon, který zahrnuje kyselinu acetylsalicylovou, kofein a paracetamol. Kromě výše uvedených tří složek obsahují tablety citrapacu také kyselinu askorbovou. Posádky sanitky používají kromě paracetamolu s analginem obsahujícím aspirin také tzv. Trojici. Injekce tohoto léčiva rychle snižuje teplotu..

Paracetamol nebo aspirin: co je lepší a jaký je rozdíl, rozdíl ve složení a hodnocení lékařů

Existuje základní sada léků, jejichž přítomnost je nezbytná v domácím lékárničce. Taková léčiva zahrnují paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou (aspirin). Často se používají jako antipyretika nebo protizánětlivá léčiva, mají však rozdíly ve farmakologické aktivitě a indikacích pro přijetí.

Specifikace produktu

Oba léky blokují bolest a zmírňují stav. Nižší tělesná teplota. K jejich působení však dochází v různých orgánových systémech kvůli rozdílu v dalších vlastnostech.

Paracetamol je metabolit fenacetinu, nenarkotického analgetika ze skupiny anilidů.

Paracetamol

Je to metabolit fenacetinu, narkotického analgetika ze skupiny anilidů. Má antipyretický účinek. Protizánětlivé vlastnosti jsou slabé.

Blokuje cyklooxygenázové enzymy, čímž zpomaluje syntézu prostaglandinů. To oslabuje bolest. V buňkách periferních tkání je paracetamol neutralizován, což je spojeno se slabým protizánětlivým účinkem.

Farmakodynamika je soustředěna hlavně v centrálním nervovém systému, kde jsou centra termoregulace a bolesti.

Jmenován v případech:

  • horečka;
  • mírná nebo střední bolest;
  • artralgie;
  • neuralgie;
  • myalgie;
  • bolesti hlavy a zubů;
  • algodismenorea.

Používá se pro symptomatickou léčbu, neovlivňuje vývoj onemocnění.

Paracetamol je předepsán na horečku. Paracetamol je účinný při artralgii. Lékaři často předepisují paracetamol pro neuralgii. Paracetamol pomáhá zbavit se bolesti hlavy a zubů. Myalgie je indikací pro použití paracetamolu.

Kyselina acetylsalicylová

Je to salicylový ester kyseliny octové, patří do skupiny salicylátů. Má analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky. Široce používaný jako antireumatikum.

  • s bolestí, včetně bolesti hlavy;
  • zmírnit horečku;
  • s revmatismem a revmatoidní artritidou, neuralgie;
  • jako profylaktika proti trombóze a embolii;
  • zabránit infarktu myokardu;
  • jako prevence poruch oběhu v ischemickém typu mozku.

Lék se používá při pooperační resuscitaci a při prevenci rakoviny.

Farmakodynamika je způsobena blokováním enzymů podílejících se na syntéze prostaglandinů a tromboxanů. Působí jako nesteroidní protizánětlivé léčivo. Účinná látka snižuje propustnost kapilár, snižuje aktivitu hyaluronidázy.

Inhibuje tvorbu kyseliny adenosintrifosforečné, což vede ke zpomalení zánětlivého procesu. Má antipyretický účinek díky účinku na centra termoregulace, snižuje citlivost na bolest. Má krvácivý účinek.

Srovnání paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové

Účinné látky se liší chemickou strukturou a mechanismem účinku. Míra nástupu účinku, povaha a pravděpodobnost vedlejších účinků se liší.

Drogy lze kombinovat podle pokynů lékaře.

Dělat to sami se nedoporučuje, protože zvyšuje se riziko výskytu a závažnosti vedlejších účinků. Existují léky, které obsahují obě účinné látky v malých dávkách.

Podobnost

Oba léky v různé míře inhibují zánětlivé mediátory, blokují bolest. Je zde účinek na střed termoregulace, díky čemuž existuje silný hypotermický účinek.

Jaký je rozdíl

Paracetamol je aktivní na úrovni centrálního nervového systému, aspirin působí přímo v ohnisku zánětu.

Hlavní rozdíly účinných látek:

  1. Vzhledem k nízké protizánětlivé funkci se Paracetamol nezabývá zánětlivými procesy, ale má méně kontraindikací jako antipyretikum..
  2. Aspirin má silný protizánětlivý účinek, ale má širší seznam vedlejších účinků..
  3. Paracetamol neovlivňuje oběhový systém a metabolismus, proto se používá v dětství a předepisuje se také těhotným a kojícím ženám. Avšak v případě bakteriálních infekcí může ošetřující lékař předepsat Aspirin..
  4. Jako antipyretikum působí Aspirin rychleji, ale ovlivňuje jaterní buňky. To je spojeno s rizikem Reyeova syndromu..
  5. Kyselina acetylsalicylová působí závažněji na gastrointestinální trakt, takže při jejím užití existuje vysoké riziko vzniku peptického vředu.
  6. Aspirin ředí krev, která se používá k prevenci trombolytických komplikací.

Kyselina acetylsalicylová má analgetický, antipyretický a protizánětlivý účinek.

Léky založené na aspirinu jsou předepisovány pouze pro dospělé pacienty, jako dětství je kontraindikace.

Což je levnější

Balení paracetamolu z 20 tablet a kyseliny acetylsalicylové ve stejné výši stojí 15 až 50 rublů. Oba léky jsou levné a ve stejné cenové kategorii..

Lékárny představují farmaceutické výrobky tuzemských i zahraničních výrobců, jejichž cena může být díky dalším složkám vyšší. Například komplex aspirinu s hořčíkem nebo kombinace paracetamolu s kyselinou askorbovou, antivirová činidla. Takové léky mohou stát 200-400 rublů., Cena řady léků přesahuje 1000 rublů..

Náklady také závisí na formě uvolnění..

Paracetamol jako horečka má méně kontraindikací, nemá vliv na oběhový systém, proto se používá v dětství.

Aspirin působí na jaterní buňky, při užívání kyseliny acetylsalicylové existuje vysoké riziko vzniku žaludečních vředů.

Aspirin ředí krev, která se používá k prevenci trombolytických komplikací.

Co je lepší Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová

Každé z léčiv má své výhody a nevýhody. Což je lepší, závisí na individuální klinické prezentaci..

Je třeba zvážit kontraindikace. Aspirin není předepisován pacientům s tendencí ke krvácení..

Také léky s touto látkou nejsou vhodné pro lidi s patologiemi sliznice žaludku a střev. Tento lék je však účinnější v případě ložisek zánětu..

Správný lék a dávkování látek si může vybrat pouze ošetřující lékař.

S diabetem

Aby se předešlo komplikacím při cukrovce typu 2, je aspirin často předepisován. To pomáhá snižovat pravděpodobnost kardiovaskulárních komplikací, blokády krevních cév. Optimální hustota krve je zachována. Potřeba přijetí posuzuje ošetřující lékař.

Diabetes mellitus není kontraindikací pro použití Paracetamolu jako antipyretika nebo analgetika. Je třeba mít na paměti, že tito lidé mají snížené ochranné funkce těla, a proto se zvyšuje riziko vzniku vedlejších účinků. Při delším používání této látky je třeba postupovat opatrně..

Přípravky s touto látkou nejsou vhodné pro osoby s patologií sliznice žaludku a střev. Tento lék je však účinnější v případě ložisek zánětu..

Při teplotě

Oba léky mohou rychle snížit tělesnou teplotu..

Aspirin se s touto úlohou vyrovná rychleji, ale její použití má vysoké riziko komplikací při virových onemocněních. Řada patogenů má toxický účinek na stejné jaterní buňky jako účinná látka. S anginou pectoris, pyelonefritidou a jinými bakteriálními infekcemi, proti kterým se vyvíjí hypertermie, se tento lék osvědčil.

Recenze lékařů

Galina Vasilyevna, 50 let, praktická lékařka v Moskvě: „Je důležité vzít v úvahu specifické účinky paracetamolu a aspirinu na tělo. První je považován za nejbezpečnější antipyretikum. V některých případech je však při absenci kontraindikací preferován druhý lék. “.

Vladimír Konstantinovič, 48 let, neurochirurg, Nižnij Novgorod: „Aspirin se často používá při operacích na krčních tepnách a mozkových cévách. Ve všech případech se bere v úvahu stav sliznic a přítomnost dalších kontraindikací. Tento lék nelze užívat bez odborného dohledu, protože u všech pozitivních vlastností existuje riziko nebezpečných komplikací. “.

Fedor Stepanovič, 53 let, praktický lékař v Petrohradě: „Aspirin je nejdostupnějším lékem na artritidu. Ve složité terapii vám umožní dosáhnout pozitivní dynamiky. Salicyláty účinně snižují algogenní účinek bradykininu “.

Aspirin je často předepisován, aby se zabránilo komplikacím při cukrovce typu 2..

Recenze pacientů pro paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou

Maryana, 39 let, Krasnojarsk: „Pediatr neumožňuje dávat dítěti aspirin z teploty. Nákup antipyretických sirupů obsahujících paracetamol, výhodná forma “.

Nikolay, 27 let, Kursk: „Tablety Paracetamolu pomáhají při nachlazení a chřipce. Nikdy jsem si nevšiml žádných vedlejších účinků. Dříve jsem si myslel, že tento lék a Aspirin jsou stejné, díky vysvětlení terapeuta jsem pochopil ten rozdíl. Při bolestech hlavy a kloubů piji kyselinu acetylsalicylovou, hodně to pomáhá. “.

Antonina, 55 let, Moskva: „Oba léky mám vždy v lékárničce. Používám je v různých případech. U virových onemocnění v zimě pomáhá uvolňovat teplo paracetamolu, protože srdce užívám aspirin v malých dávkách. “.

Který je lepší: Aspirin nebo Paracetamol? Víte o těchto drogách dost?

Aspirin a paracetamol jsou dvě protizánětlivá léčiva, která jsou na první pohled ve svých indikacích velmi podobná. To však zdaleka není totéž. Rozdíl mezi drogami je poměrně významný a stojí za to se roztřídit a určit, které z drog je lepší z teploty: aspirin nebo paracetamol.

Složení

  • V přípravku Paracetamol se účinná látka neliší od názvu samotné drogy. Jedna dávka pro dospělého je 500 mg, denní dávka až 4 g.
  • Aspirin obsahuje kyselinu acetylsalicylovou. Dávkování pro dospělé: 500 mg najednou, až 3 gramy denně.

Mechanismus účinku

  • Aspirin inhibuje aktivitu enzymu cyklooxygenázy-2 (COX-2). Tato sloučenina se podílí na tvorbě biologicky aktivních látek v ohnisku zánětu, který v konečném důsledku vede k horečce, bolesti a dalším příznakům. Lék také snižuje schopnost krevních destiček „slepit se“, což způsobuje, že krev je méně viskózní a brání vzniku krevních sraženin. Nevýhodou aspirinu je, že také blokuje „dobrý“ COX-1, který se podílí na tvorbě ochranné vrstvy sliznice žaludku. Při dlouhodobém užívání léku to může vyvolat vývoj gastritidy, vředů.
  • Paracetamol je jediný lék, který blokuje COX-3. Tento enzym vykonává svou práci v centrech termoregulace mozku. Snížení aktivity COX-3 vede ke skutečnosti, že centrální nervový systém přestává vysílat signály o zvýšení tělesné teploty, stejně jako během nemoci. Nevýhodou léku je jeho toxický účinek na játra při dlouhodobém používání.

Indikace

Indikace pro použití Paracetamolu:

  • Bolest jakékoli lokalizace;
  • Symptomatická léčba nachlazení;
  • Tělesná teplota nad 38 ° C.

Indikace pro použití aspirinu:

  • Jakákoli onemocnění srdce a krevních cév - jako součást komplexní terapie, aby se zabránilo krevním sraženinám v blokování lumenu cévy;
  • Zvýšená tělesná teplota během infekčních a zánětlivých procesů;
  • Bolest jakéhokoli původu a lokalizace;
  • U autoimunitních onemocnění - jako součást komplexní terapie k potlačení zánětu a prevenci komplikací.

Kontraindikace

Aspirin nelze použít v následujících situacích:

  • Individuální nesnášenlivost;
  • Věk do 15 let;
  • Astma „Asprin“ (vývoj astmatických záchvatů po užití jakýchkoli protizánětlivých léků);
  • Akutní a chronické krvácení nebo ohrožení jejich vývoje;
  • Gastritida a žaludeční vředy;
  • Porušení normální krevní srážlivosti;
  • Těžké poškození funkce jater nebo ledvin;
  • Těhotenství;
  • Kojení.
  • Individuální nesnášenlivost léku;
  • Těžká renální nebo jaterní nedostatečnost;
  • Alkoholismus;
  • Věk do 6 let (s výjimkou případů vysoké tělesné teploty, odolné vůči užívání jiných drog).

Paracetamol je schválen pro použití u těhotných a kojících žen.

Vedlejší efekty

Nežádoucí účinky při užívání Aspirinu:

  • Srážení krve;
  • Poruchy trávicího systému;
  • Alergické reakce, vč. Astma „aspirinu“;
  • Při použití u dětí mladších 15 let na pozadí virových onemocnění, Reyeova syndromu (závažné akutní poškození jater, které často vede ke smrti).

Nežádoucí účinky Paracetamolu:

  • Alergická reakce;
  • Poškození jater nebo ledvin;
  • Snižte počet buněk v krvi.

Uvolněte formuláře a cenu

  • Tablety 100 mg, 28 ks. - 130 - 140 p;
  • 300 mg tablety, 20 ks. - 80 - 100 r;
  • Ve vodě rozpustné tablety 500 mg, 12 ks. - 240 - 260 s.

Cena paracetamolu je vysoce závislá na výrobci:

  • Suspenze nebo sirup pro orální podávání dětem 120 mg / 5 ml, 100 ml - 45 - 90 r;
  • Rektální čípky (pro děti) 100 mg, 10 ks. - 20 - 30 p;
  • 500 mg tablety, 20 ks. - 14 - 53 r.

Což je lepší: Aspirin nebo Paracetamol?

Oba léky mohou dobře odstranit příznaky nachlazení a pomoci z hlavy..

Aspirin se dnes často používá pro srdeční a cévní onemocnění k prevenci krevních sraženin, protože může působit jako protizánětlivé žaludeční vředy.

Paracetamol je v tomto ohledu absolutně bezpečný, ale také se nedoporučuje pro dlouhodobé používání v souvislosti se škodlivými účinky na játra. Paracetamol lze také podávat dětem starším 6 let, zatímco aspirin je přísně zakázán až do věku 15 let..

Což je lepší pro teplotu: aspirin nebo paracetamol?

Při vysokých teplotách mohou být obě léčiva stejně účinná. Paracetamol, i když je schopen silněji snížit hodnoty teploměru, ale celkově to tolik nezlepší. Výhodou Aspirinu je její schopnost „zředit“ krev, což má pozitivní účinek během jakéhokoli zánětlivého procesu..

Aspirin a Paracetamol spolu

Obě léky mají dobrou kompatibilitu a zvyšují vzájemný analgetický a antipyretický účinek. Existuje dokonce kombinovaný lék, který zahrnuje paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou (aspirin) a kofein - citramon. Tato kombinace látek dobře snižuje tělesnou teplotu a eliminuje většinu příznaků nachlazení..

Což je lepší: Paracetamol nebo Aspirin?

Každé z těchto dvou léků má své výhody a nevýhody, takže než začnete léčbu některým z nich, měli byste pečlivě zvážit výhody a nevýhody. Při používání protizánětlivých léků je také velmi důležité dodržovat správné dávkování a přísně dodržovat pravidla podávání.

Jak drogy ovlivňují tělo?

Acetaminofen a kyselina acetylsalicylová jsou nejstarší a nejběžnější nesteroidní protizánětlivá léčiva..

Mechanismus jejich působení spočívá v inhibici zánětlivých mediátorů, Paracetamol však působí hlavně na úrovni centrálního nervového systému a Aspirin lokálně v centru pozornosti zánětu.

Paracetamol a aspirin dobře snižují tělesnou teplotu, ale ostatní účinky těchto léků jsou odlišné.

Protizánětlivá aktivita paracetamolu je na rozdíl od ibuprofenu nebo aspirinu považována za poměrně nízkou, proto tento lék sám o sobě nestačí k léčbě závažných zánětlivých procesů.

Nejčastěji se považuje za antipyretikum při nachlazení, protože rychle a spolehlivě snižuje vysokou horečku.

Proto je bezpečnější užívat Paracetamol s hypertermií, protože má méně kontraindikací a vedlejších účinků.

Kyselina acetylsalicylová je v protizánětlivém účinku významně lepší než acetaminofen..

Účinná látka působí přímo v ohnisku zánětu, což vede k dobrému terapeutickému účinku. Tento lék je však také toxičtější a má mnoho vedlejších účinků a kontraindikací. V některých případech Aspirin srazí teplotu lépe, ale měl by být používán s velkou péčí.

Charakterizace paracetamolu

Hlavní indikací pro podávání tohoto léku je horečka u infekčních a zánětlivých onemocnění. Rozdíl mezi paracetamolem a aspirinem spočívá v tom, že acetaminofen je mnohem bezpečnější. Mezi jeho výhody patří:

  • nedostatek vlivu na krevní systém a metabolismus;
  • nedostatek škodlivých účinků na trávicí systém;
  • možnost použití od útlého věku (dítě mladší 3 měsíců předepisuje výhradně lékař);
  • vzácný výskyt vedlejších účinků;
  • lze kombinovat s jinými drogami (Analgin, Papaverine).

Významnou nevýhodou je nízká protizánětlivá aktivita, takže léky někdy nepomáhají eliminovat příznaky nemoci. V takových případech je nutné rozhodnout o paracetamolu nebo aspirinu s ohledem na závažnost stavu pacienta, jeho věk a přítomnost kontraindikací..

indikace pro použití paracetamolu

Charakteristika aspirinu

Hlavním rozdílem mezi aspirinem a paracetamolem je přítomnost řady vedlejších účinků v kyselině acetylsalicylové:

  • zvyšuje riziko žaludečních vředů a duodenálních vředů;
  • má krvácivé vlastnosti, které mohou vést ke krvácení;
  • předávkování má za následek vážné toxické poškození jater a ledvin;
  • dlouhodobé používání může vést k anémii.

Dospělí mohou tento léčivý přípravek používat, pokud existují jasné zdravotní indikace. Je nutné vzít v úvahu všechna rizika užívání léku a určit, co je pro pacienta účinnější - paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová. Léčení musí probíhat pod dohledem lékaře..

Který je lepší: Aspirin nebo Paracetamol? Víte o těchto drogách dost?

Popis léků

Aspirin a paracetamol jsou dvě protizánětlivá léčiva, která jsou na první pohled ve svých indikacích velmi podobná. To však zdaleka není totéž. Rozdíl mezi drogami je poměrně významný a stojí za to se roztřídit a určit, které z drog je lepší z teploty: aspirin nebo paracetamol.

Složení

  • V přípravku Paracetamol se účinná látka neliší od názvu samotné drogy. Jedna dávka pro dospělého je 500 mg, denní dávka až 4 g.
  • Aspirin obsahuje kyselinu acetylsalicylovou. Dávkování pro dospělé: 500 mg najednou, až 3 gramy denně.

Mechanismus účinku

  • Aspirin inhibuje aktivitu enzymu cyklooxygenázy-2 (COX-2). Tato sloučenina se podílí na tvorbě biologicky aktivních látek v ohnisku zánětu, který v konečném důsledku vede k horečce, bolesti a dalším příznakům. Lék také snižuje schopnost krevních destiček „slepit se“, což způsobuje, že krev je méně viskózní a brání vzniku krevních sraženin. Nevýhodou aspirinu je, že také blokuje „dobrý“ COX-1, který se podílí na tvorbě ochranné vrstvy sliznice žaludku. Při dlouhodobém užívání léku to může vyvolat vývoj gastritidy, vředů.
  • Paracetamol je jediný lék, který blokuje COX-3. Tento enzym vykonává svou práci v centrech termoregulace mozku. Snížení aktivity COX-3 vede ke skutečnosti, že centrální nervový systém přestává vysílat signály o zvýšení tělesné teploty, stejně jako během nemoci. Nevýhodou léku je jeho toxický účinek na játra při dlouhodobém používání.

Indikace

Indikace pro použití Paracetamolu:

  • Bolest jakékoli lokalizace;
  • Symptomatická léčba nachlazení;
  • Tělesná teplota nad 38 ° C.

Indikace pro použití aspirinu:

  • Jakákoli onemocnění srdce a krevních cév - jako součást komplexní terapie, aby se zabránilo krevním sraženinám v blokování lumenu cévy;
  • Zvýšená tělesná teplota během infekčních a zánětlivých procesů;
  • Bolest jakéhokoli původu a lokalizace;
  • U autoimunitních onemocnění - jako součást komplexní terapie k potlačení zánětu a prevenci komplikací.

Kontraindikace

Aspirin nelze použít v následujících situacích:

  • Individuální nesnášenlivost;
  • Věk do 15 let;
  • Astma „Asprin“ (vývoj astmatických záchvatů po užití jakýchkoli protizánětlivých léků);
  • Akutní a chronické krvácení nebo ohrožení jejich vývoje;
  • Gastritida a žaludeční vředy;
  • Porušení normální krevní srážlivosti;
  • Těžké poškození funkce jater nebo ledvin;
  • Těhotenství;
  • Kojení.

Co si vybrat: Aspirin nebo Paracetamol? Co je lepší

Spolu s aspirinem jsou to pravděpodobně nejoblíbenější léky s léky proti bolesti, antipyretickými a protizánětlivými účinky. Alespoň jeden z těchto léků je pravděpodobně přítomen ve vaší domácí lékárničce v té či oné formě..

Pokud jste si někdy vyrobili nápoj z prášků jako Teraflu, Coldrex nebo Fervex, ujistěte se, že díky paracetamolu bylo dosaženo 95% účinku. Mimochodem, na západě je samozřejmě také hojně používán paracetamol, ale jeho jiné jméno je tam běžnější - acetaminofen, pamatujte jen pro případ.

Mnoho léků proti bolesti zahrnuje paracetamol nebo ibuprofen. Nejde jen o léky proti bolesti, jako je Novigan, pravděpodobně jste museli použít levnou mast na modřiny a výrony, pravděpodobně Ibuprofen, který je jeho součástí, pomohl.

Je na čase zjistit, zda ibuprofen nebo paracetamol - což pomůže v různých situacích, na co byste měli dávat pozor, ve kterých případech buďte opatrní.

Ibuprofen a paracetamol - rozdíl

Pro snadné srovnání, co odlišuje ibuprofen od paracetamolu, budou výhody a nevýhody diskutovány v malé tabulce.

Jak je vidět z tohoto srovnání, ibuprofen je silnější než paracetamol v boji proti horečce, bolestem a zánětlivým procesům a paracetamol co se týče kloubů a bolestí hlavy (i když za antipyretickým účinkem příliš nezaostává). Ve většině případů je však paracetamol bezpečnější než ibuprofen, pokud ho příliš neužijete..

Mimochodem, příliš - kolik? Maximální přípustná denní dávka je asi 3-4 gramy a maximální jednotlivá dávka je 1 g (2 tablety po 500 mg). Jen mějte na paměti, že se jedná o zdravého dospělého s ideální játra, zejména proto, že k dosažení požadovaného účinku se zpravidla vyžaduje méně..

Pamatujte, že je vždy lepší užít nejnižší účinnou dávku, i když pouze na krátkou dobu..

Současně se riziko poškození jater při užívání paracetamolu i při maximální povolené dávce mnohokrát zvyšuje, pokud jste konzumovali alkoholické nápoje den před nebo po dni. To platí také pro ibuprofen, protože to může zvýšit alergickou reakci..

Neužívejte ibuprofen a paracetamol, pokud jste alergičtí na aspirin nebo jiné NSAID

V zásadě se ibuprofen považuje za méně bezpečný z důvodu pravděpodobnosti alergie a možného negativního účinku na stěny žaludku a střev. Riziko posledně jmenovaných se zvyšuje, pokud máte více než 60 let, máte chronické gastrointestinální vředy, užíváte steroidy nebo jiné nesteroidní protizánětlivé přípravky.

Pokud potřebujete dlouhý příjem, poraďte se s lékařem. Vzhledem k tomu, že tyto léky jsou metabolizovány v těle různými způsoby, může lékař v případě nežádoucích účinků u jednoho z nich doporučit, abyste je nahradili nebo vyměnili..

Paracetamol je aspirin

Co je lepší pít z teploty? Aspirin nebo paracetamol?

Přísně vzato, neexistují čistě antipyretika a neexistuje žádná taková farmakologická skupina. Všechna uvedená léčiva jsou nesteroidní protizánětlivá léčiva (NSAID). Celkem existuje 15 skupin NSAID, původních léčiv - asi 150. Téměř všechny mají tři hlavní terapeutické účinky: protizánětlivé, analgetické (analgetické) a antipyretické (antipyretické). Za nejsilnější antipyretikum se považuje nimesulid a jeho synonyma (aponil, aulin, kokstral, nise, mesulid, nimesil atd.). Jedná se o léky druhé generace. Mezi vedlejší účinky patří kardiotoxicita a možnost trombózy. Při jednom použití byste se toho však neměli bát. Pokud si vyberete z těch uvedených v otázce, vybral bych si paracetamol (derivát para-aminofenolu), protože nemá mnoho vedlejších účinků NSAID. Její hepato- a nefrotoxicita je zaznamenána (poškozuje játra a ledviny), ale je to možné pouze při velkých dávkách nebo při dlouhodobém užívání (například pokud okamžitě pijete 20 tablet po 0,5 g).

Aspirin (kyselina acetylsalicylová) je jedním z nejstarších léků (používaných od roku 1889). Pouze antipyrin je starší (od roku 1884), ale nyní se používá jen zřídka. Aspirin by neměl být užíván s chřipkou a SARS. To může způsobit poškození centrálního nervového systému a jater. Také velmi pečlivě musíte vzít lék pro ty, kteří mají problémy s gastrointestinálním traktem.

Možné nežádoucí účinky: silné pocení, tinnitus a ztráta sluchu, angioedém, kůže a další alergické reakce.

S prodlouženým (bez lékařského dohledu) příjem kyseliny acetylsalicylové, někdy vedlejší účinky, jako jsou dyspeptické poruchy a žaludeční krvácení, poškození sliznice nejen žaludku, ale také duodena, intersticiální nefritida, azotémie, akutní selhání ledvin, nefrotický syndrom a také zvýšené příznaky městnavého srdečního selhání.

Pro snížení ulcerogenních účinků (tj. Vedoucí k ulceraci) a

žaludeční krvácení kyselina acetylsalicylová by se měla užívat až po jídle, doporučuje se, aby tablety byly důkladně rozdrceny a omyty velkým množstvím tekutiny (nejlépe mlékem).

Aby se snížil její dráždivý účinek na žaludek, doporučuje se, aby po požití minerální alkalické vody s kyselinou acetylsalicylovou nebo roztoku hydrogenuhličitanu sodného (pitné sody), urychlující uvolňování salicylátů z těla.

Ve své analgetické a antipyretické účinnosti jsou paracetamol a aspirin přibližně stejné..

Do 39 let nemůžete pít nic. A tak. Stejný kecy. Není nic horšího než oni. Pijte Nurofen nebo ibuprofen. Ještě lepší je, že analgin je levný a nejspolehlivější, ale neposlouchejte příběhy inzerentů o jeho vedlejších účincích, protože vás vůbec neohrožují. Jako antipyretický účinek: analgin gt; indometacin gt; ibuprofen gt; paracetamol gt; aspirin

Jaký je rozdíl mezi aspirinem a paracetamolem??

Aspirin i paracetamol působí ke zmírnění bolesti a nižší teploty, jsou však aktivní v různých oblastech těla a mají různé další výhody..

Aspirin také oslabuje zánět a má antikoagulační účinek, zatímco paracetamol tyto příznivé účinky nezpůsobuje. Který lék je účinnější závisí na pacientovi a situaci..

Oba léky lze snadno najít v jakékoli lékárně a pacienti mohou konzultovat lékaře s nejvhodnějším lékem v konkrétní situaci..

Paracetamol, známý také jako acetaminofen, je inhibitorem prostaglandinů a působí tak, že omezuje produkci cyklooxygenázy, chemické látky, kterou tělo používá k vyslání signálů bolesti. Aspirin je také inhibitorem prostaglandinu, ale působí na jiné látky, jako jsou tromboxany..

Aspirin i paracetamol blokují signály bolesti a umožňují pacientům cítit se pohodlněji..

Paracetamol působí primárně na receptory bolesti v centrálním nervovém systému a blokuje signály dříve, než se dostanou do mozku. Aspirin působí lokálně v místě bolesti a brání tvorbě signálů bolesti. Oslabuje také zánět, pokud existuje. Teplo u pacientů s horečkou snižuje oba léky.

Aspirin je často závažnější než paracetamol v gastrointestinálním traktu, což může být důvodem k obavám u pacientů se žaludkem..

Jak aspirin, tak paracetamol mohou být potenciálně škodlivé pro játra, pokud jsou užívány ve velkém množství. Pacienti by měli být při dávkování a době užívání těchto léků opatrní, aby se ujistili, že užívají lék v dostatečném množství, ale neohrožují játra. V případě předávkování je v nemocničním zařízení nutná lékařská péče.

Pokud se vyskytnou problémy, jako je bolest hlavy, může být paracetamol vhodnější volbou léčby, protože blokuje bolest a umožňuje pacientovi cítit se pohodlněji, aniž by způsobovalo vedlejší účinky gastrointestinálního traktu..

Aspirin může být nejlepší volbou, pokud má pacient také zánět, protože tento lék eliminuje příčinu bolesti a blokuje signály současně..

Pacienti, kteří si volí mezi aspirinem a paracetamolem, by proto měli zvážit, zda potřebují lék, aby měl protizánětlivé vlastnosti nebo ne..

Aspirin může být užíván delší dobu jako opatření, aby se zabránilo tvorbě krevních sraženin..

Taková terapie aspirinem by měla být prováděna pouze pod lékařským dohledem. Kromě toho je důležité vzít v úvahu, že lék neovlivní bolest nebo zánět, ale pouze sníží pravděpodobnost krevních sraženin. Ke zmírnění bolesti budou zapotřebí vyšší dávky léku..

Při opakovaném tisku materiálů z webu je vyžadován hypertextový odkaz na web.

Přečtěte Si O Závratě