Hlavní Kliniky

Panadol

Panadol: návod k použití a recenze

Latinský název: Panadol

ATX kód: N02BE01

Účinná látka: Paracetamol (paracetamol)

Výrobce: GlaxoSmithKline Dungarvan (Irsko), Famar S. A. (Řecko)

Aktualizace popisu a fotografie: 27.8.2019

Ceny v lékárnách: od 36 rublů.

Panadol - lék, který má analgetický a antipyretický účinek.

Uvolněte formu a složení

Dávkové formy uvolňování Panadolu:

  • Dispergovatelné (rozpustné) tablety: ploché, po obvodu - se zkosenou hranou, bílé; na jedné straně - riziko; na obou stranách tablety může být povrch poněkud drsný (v laminovaných proužcích po 2 nebo 4 ks, 6 nebo 12 proužků v lepenkovém svazku);
  • Potahované tablety: tobolka s plochým okrajem, bílá; na jedné straně - lisování PANADOL, na druhé straně - riziko (v blistrech po 6 nebo 12 ks, 1 nebo 2 blistry v lepenkovém balení).

Každé balení obsahuje také pokyny pro použití přípravku Panadol.

Složení 1 dispergovatelné tablety:

  • Účinná látka: paracetamol - 0,5 g;
  • Další složky: kyselina citronová, hydrogenuhličitan sodný, sacharin sodný, sorbitol, uhličitan sodný, povidon, laurylsulfát sodný, dimethikon.

Složení 1 potahované tablety:

  • Účinná látka: paracetamol - 0,5 g;
  • Další složky: mastek, hypromelóza, předželatinovaný a kukuřičný škrob, triacetin, povidon, sorbát draselný, kyselina stearová.

Farmakologické vlastnosti

Farmakodynamika

Panadol je antipyretický analgetikum. Má antipyretický a analgetický účinek. Působí na centra termoregulace a bolesti, blokuje COX-1 a COX-2 (cyklooxygenáza-1 a -2), zejména v centrálním nervovém systému.

Prakticky nemá protizánětlivé vlastnosti. To nevede k podráždění sliznice žaludku / střev. Neovlivňuje syntézu prostaglandinů v periferních tkáních, a proto neovlivňuje metabolismus voda-sůl.

Farmakokinetika

Paracetamol má vysokou absorpci, Cmax (maximální koncentrace látky) je 0,005-0,02 mg / ml, doba k jejímu dosažení je 30-120 minut.

Váže se na plazmatické proteiny na úrovni 15%. Látka prochází hematoencefalickou bariérou. V mateřském mléce je detekována až 1% dávky paracetamolu kojící matky. Terapeuticky účinná plazmatická koncentrace látky je dosažena při aplikaci v dávce 10 až 15 mg / kg.

Metabolismus se vyskytuje v játrech (od 90 do 95%): 80% dávky vstupuje do konjugační reakce s kyselinou glukuronovou a sírany, následovanou tvorbou inaktivních metabolitů; 17% dávky je hydroxylováno, což vede k tvorbě 8 aktivních metabolitů, které jsou následně konjugovány s glutathionem a vytvářejí již neaktivní metabolity. V případě nedostatku glutathionu mohou tyto metabolity vést k blokádě enzymových systémů hepatocytů a jejich nekróze..

Na metabolismu léčiva se také podílí izoenzym CYP 2E1..

T1/2 (poločas) je 1-4 hodiny. Vylučování se provádí ledvinami ve formě metabolitů, hlavně konjugátů, pouze 3% dávky se vylučují v nezměněné podobě.

U starších pacientů se clearance léčiva snižuje se zvýšením T1/2.

Indikace pro použití

Tablety Panadol jsou předepisovány pro symptomatickou terapii následujících stavů / onemocnění:

  • Horečka syndrom, včetně horečky s nachlazením a chřipkou (jako antipyretikum)
  • Bolestivý syndrom, včetně migrény, bolestivé menstruace, bolesti svalů, zubů a hlavy, bolesti zad a krku (jako anestetikum).

Účelem léku je snížit závažnost bolesti v době použití, neovlivňuje progresi onemocnění.

Kontraindikace

  • Věk do 6 let;
  • Přecitlivělost na lék.

Relativní (podávání Panadolu vyžaduje opatrnost v případě následujících stavů / onemocnění):

  • Virová hepatitida;
  • Benigní hyperbilirubinémie (včetně Gilbertovho syndromu);
  • Deficit glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
  • Jaterní a renální selhání;
  • Alkoholické poškození jater a alkoholismus;
  • Období těhotenství a kojení;
  • Starší věk.

Panadol, návod k použití: způsob a dávkování

Panadol by měl být užíván perorálně. Dispergovatelné tablety před podáním musí být rozpuštěny ve vodě (objem - nejméně 100 ml); potahované tablety se omyjí vodou.

Doporučené dávky Panadolu (interval mezi dávkami jedné dávky by neměl být menší než 4 hodiny):

  • Dospělí (včetně starších pacientů): až 4krát denně, 0,5–1 g; maximum za den - 4 g;
  • Děti ve věku 9–12 let: až 4krát denně po 0,5 g; maximum za den - 2 g;
  • Děti 6-9 let: 3-4krát denně po 0,25 g; maximum za den - 1 g.

Doba trvání užívání přípravku Panadol bez lékařského dohledu nad anestézií by neměla přesáhnout 5 dní jako antipyretikum, 3 dny. Jakékoli změny doporučeného režimu by měly být dohodnuty s lékařem.

Vedlejší efekty

Panadol je zpravidla dobře tolerován, s výhradou doporučeného režimu..

Možné nežádoucí účinky:

  • Alergické reakce: někdy - kožní vyrážky, svědění, angioedém;
  • Hematopoetický systém: zřídka - anémie, trombocytopenie, zvýšené množství methemoglobinu v krvi (methemoglobinémie);
  • Močový systém: při dlouhodobém užívání vysokých dávek - ledvinové koliky, papilární nekróza, nespecifická bakteriurie, intersticiální nefritida.

Předávkovat

Lék by měl být užíván pouze v dávkách doporučených v návodu. Pokud je dávka Panadolu překročena, i když nedošlo ke zhoršení pohody, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, protože existuje vysoká pravděpodobnost vážného opožděného poškození jater.

U dospělých může být při užívání dávky 10 g paracetamolu zaznamenáno poškození jater. Použití léku v dávce 5 g nebo více může způsobit poškození jater u pacientů, kteří mají další rizikové faktory, mezi které patří:

  • dlouhodobá terapie následujícími léčivy: karbamazepin, fenobarbital, fenytoin, primidon, rifampicin, léky z třezalky tečkované nebo jiné léky stimulující jaterní enzymy;
  • pravděpodobná přítomnost nedostatku glutathionu (zaznamenaná na pozadí podvýživy, cystické fibrózy, infekce HIV, hladovění, vyčerpání);
  • pravidelné zneužívání alkoholu.

Akutní otrava se projevuje příznaky, jako je bolest v žaludku, zvracení, nevolnost, bledost kůže, pocení. 1-2 dny po předávkování jsou detekovány známky poškození jater (ve formě bolesti v játrech, zvýšení aktivity jaterních enzymů). Ve vážných případech je pozorováno selhání jater, může dojít k akutnímu selhání ledvin s tubulární nekrózou (pravděpodobně při absenci vážného poškození jater), encefalopatii, pankreatitidu, arytmii a kómu. Vývoj hepatotoxického účinku u dospělých se projevuje při užívání paracetamolu v dávce přesahující 10 g.

Terapie: stažení Panadolu. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Je indikována výplach žaludku a použití enterosorbentů (polyfepan, aktivní uhlí). Jsou představeni dárci SH skupin a prekurzory syntézy glutathionu: 8–9 hodin po předávkování - methionin, o 12 hodin později - N-acetylcystein.

V závislosti na koncentraci látky v krvi a době, která uplynula po užití léku, určete potřebu dalších terapeutických opatření (pokračující podávání methioninu, intravenózní podávání N-acetylcysteinu)..

V případě závažného poškození funkce jater by měla být terapie 24 hodin po užití paracetamolu prováděna ve spolupráci s odborníky specializovaného oddělení onemocnění jater nebo toxikologického centra.

speciální instrukce

Při předepisování dlouhé dávky ve vysokých dávkách je třeba sledovat krevní obraz.

Pouze pod lékařským dohledem a s opatrností je Panadol předepisován pro onemocnění ledvin nebo jater, současně s antiemetiky (metoclopramid, domperidon), a také s léky, které snižují hladinu cholesterolu v krvi (cholesterol)..

Používání Panadolu a alkoholu by nemělo být kombinováno, aby nedošlo k toxickému poškození jater.

V případech, kdy je třeba denně používat léky proti bolesti, lze paracetamol s kombinovaným podáváním s antikoagulanty užívat pouze příležitostně.

Lékař musí být upozorněn na užívání přípravku Panadol v případech analýzy, aby určil hladinu glukózy a kyseliny močové v krvi.

Těhotenství a kojení

Panadol během těhotenství / kojení je předepisován s opatrností.

Použití v dětství

Terapie panadolem je kontraindikována u pacientů mladších 6 let.

V případě poruchy funkce ledvin

Při selhání ledvin by měla být léčba prováděna pod lékařským dohledem..

S poškozenou funkcí jater

V případě selhání jater by měla být léčba prováděna pod lékařským dohledem.

Použití ve stáří

U starších pacientů se tablety Panadol předepisují opatrně.

Léková interakce

Současné dlouhodobé užívání paracetamolu s některými léky může vést k rozvoji následujících účinků:

  • Nepřímé antikoagulancia (warfarin a další kumariny): zvyšuje pravděpodobnost krvácení;
  • Salicyláty: zvýšené riziko rakoviny močového měchýře nebo ledvin;
  • Jiná nesteroidní protizánětlivá léčiva: riziko zhoršení při selhání ledvin (nástup terminálního stadia), výskyt renální papilární nekrózy a „analgetická“ nefropatie se zvyšuje.

Při kombinovaném použití Panadolu s některými látkami / přípravky lze pozorovat následující účinky:

  • Ethanol: zvyšuje se pravděpodobnost vzniku akutní pankreatitidy;
  • Metoclopramid, domperidon: zvýšená rychlost absorpce paracetamolu;
  • Diflunisal: zvyšuje se pravděpodobnost rozvoje hepatotoxicity a plazmatické koncentrace účinné látky Panadol;
  • Induktory mikrosomálních oxidačních enzymů v játrech (ethanol, fenytoin, flumecinol, barbituráty, karbamazepin, tricyklická antidepresiva, rifampicin, zidovudin, fenytoin, fenylbutazon): s předávkováním se zvyšuje pravděpodobnost hepatotoxicity;
  • Myelotoxická léčiva: zvýšené projevy hematotoxicity Panadolu;
  • Uricosurické přípravky: jejich aktivita se snižuje;
  • Inhibitory mikrosomální oxidace (cimetidin): riziko hepatotoxicity je sníženo;
  • Kolestyramin: rychlost absorpce paracetamolu se snižuje.

Analogy

Analogy Panadolu jsou: Paracetamol, Paracetamol MS, Panadol Active, Streamol, Efferalgan, Prohodol, Perfalgan, Cefekon D.

Podmínky skladování

Uchovávejte mimo dosah dětí při teplotách do 25 ° C.

  • Dispergovatelné tablety - 4 roky;
  • Potahované tablety - 5 let.

Podmínky lékárny

Over-the-counter.

Recenze o Panadol

Většina recenzí Panadol je pozitivní. Pacienti jej charakterizují jako levný nástroj, který účinně zmírňuje bolest a snižuje tělesnou teplotu. Nežádoucí účinky jsou hlášeny zřídka. Existují recenze, že při silné bolesti má lék nedostatečný analgetický účinek.

Cena Panadolu v lékárnách

Přibližná cena za Panadol je (v balení po 12 ks):

  • potahované tablety - 33 - 51 rublů;
  • rozpustné tablety - 53–55 rublů.

Dětský Panadol

Dětský Panadol - analgetikum a antipyretikum pro perorální podání (suspenze) a topickou aplikaci (rektální čípky).

Uvolněte formu a složení

Dětský Panadol je k dispozici v následujících lékových formách:

  • suspenze pro orální podání: viskózní růžová kapalina s jahodovou vůní; krystaly jsou přípustné v tekutině (100, 300 a 1 000 ml v lahvích z tmavého skla; v kartonovém balení jedna láhev s odměrnou stříkačkou);
  • rektální čípky: uniformní, olejovitého vzhledu, ve formě kužele, bílé nebo téměř bílé, bez viditelných nečistot a fyzikálních defektů (5 nebo 10 ks v pásech z polyethylenu nebo polyvinylchloridu; jeden nebo dva pruhy v krabici).

Návod k použití přípravku Baby Panadol je rovněž součástí každého balení..

Složení na 5 ml suspenze:

  • aktivní složka: paracetamol - 120 mg;
  • pomocné složky: xantanová guma, 70% krystalický sorbitol, kyselina citronová, kyselina jablečná, směs esterů kyseliny parahydroxybenzoové, maltitol, sorbitol, barvivo azorubin, jahodová příchuť, voda.

Složení pro 1 rektální čípek:

  • aktivní složka: paracetamol - 125 mg nebo 250 mg;
  • pomocné složky: pevný tuk (Suppocire AM).

Farmakologické vlastnosti

Farmakodynamika

Paracetamol eliminuje bolest a snižuje horečku. Mechanismus jeho působení je spojen s inhibicí syntézy prostaglandinů. K tomu dochází především v centrálním nervovém systému, kde lék blokuje cyklooxygenázu, čímž ovlivňuje centra termoregulace a bolesti. Paracetamol nemá prakticky žádnou protizánětlivou účinnost.

V periferních tkáních je inhibice syntézy prostaglandinů zanedbatelná. Proto léčivo nepoškozuje sliznice orgánů gastrointestinálního traktu a nemění rovnováhu vody a elektrolytů. Díky této vlastnosti je paracetamol zvláště vhodný pro pacienty s anamnézou gastrointestinálních onemocnění nebo pro lidi, kteří dostávají vhodné léky, u nichž může být nežádoucí inhibice prostaglandinů v periferních tkáních..

Farmakokinetika

Po perorálním podání a rektálním podáváním čípků je léčivo rychle a téměř úplně absorbováno z gastrointestinálního traktu. Maximální koncentrace paracetamolu po podání suspenze se dosáhne přibližně za 0,5–1 hodiny po zavedení čípků - za 2–3 hodiny. Asi 15% účinné látky se váže na plazmatické proteiny.

Paracetamol je distribuován relativně rovnoměrně v tkáních, tekutinách a orgánech. Hlavní metabolismus se vyskytuje v játrech. Výsledkem je několik metabolitů: u novorozenců a dětí mladších 12 let je hlavním metabolitem paracetamol sulfát, u dětí a dospívajících starších 12 let - konjugovaný glukuronid. Asi 17% přijaté dávky je hydroxylováno (tvoří se aktivní metabolity konjugující se s glutathionem). Pokud je glutathion v těle nedostatečný, mohou tyto aktivní metabolity blokovat enzymatické systémy jaterních buněk a způsobit jejich nekrózu..

Paracetamol se vylučuje močí hlavně ve formě metabolitů. V nezměněné formě není vyloučeno více než 3% podané dávky. Během dne se až 90% odebrané látky vylučuje močí v rozsahu terapeutických dávek. Eliminační poločas činí 1 až 3 hodiny.

Indikace pro použití

Dětský Panadol se používá jako antipyretikum při zvýšené tělesné teplotě během chřipky, nachlazení a dětských infekčních nemocí, jako jsou příušnice, šarlatová horečka, plané neštovice, zarděnky, spalničky, černý kašel atd., Jakož i po očkování..

Lék je předepisován jako anestetikum pro bolesti mírné až střední intenzity (bolest uší, migréna a bolesti hlavy, bolesti zubů, bolest v krku, bolest při kýchání nebo extrakci zubů, bolesti kloubů a svalů).

Sirup lze použít u dětí ve věku od 3 měsíců do 12 let. U kojenců ve věku 2–3 měsíce lze dětský Panadol použít jednou ke snížení horečky po očkování..

Čípky 125 mg se obvykle používají u dětí ve věku 6 měsíců až 2,5 roku (tělesná hmotnost 8–12,5 kg) a 250 mg čípků u dětí ve věku 3 až 6 let (tělesná hmotnost 13–20 kg).

Kontraindikace

  • těžká jaterní dysfunkce;
  • závažné poškození ledvin;
  • nedávné krvácení nebo zánět v konečníku (pro čípky);
  • novorozenecké období až 3 měsíce (pro sirup);
  • dětský věk do 6 měsíců (pro čípky 125 mg);
  • dětský věk do 3 let (pro čípky 250 mg);
  • přecitlivělost na složky léku.

Relativní (Dětský Panadol se používá opatrně):

  • zhoršená funkce ledvin a / nebo jater mírné až střední závažnosti (včetně Gilbertovho syndromu);
  • závažné infekce (například sepse), protože užívání paracetamolu zvyšuje pravděpodobnost metabolické acidózy;
  • nedostatek glutathionu (u pacientů s nízkým indexem tělesné hmotnosti, podvyživených pacientů a lidí trpících anorexií);
  • závažné formy krevních chorob (leukopenie, anémie, trombocytopenie);
  • genetická absence enzymu glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
  • současné užívání jiných léků obsahujících paracetamol.

Dětský Panadol: návod k použití (dávkování a způsob)

Suspenze pro perorální podání

Dětský Panadol ve formě suspenze se užívá ústně. Pro správné a přesné dávkování léku je nutné použít odměrku, která je součástí balení. Před každým použitím lahvičku dobře protřepejte..

Doporučené jednotlivé dávky dětského panadolu závisí na tělesné hmotnosti a věku dítěte:

  • kojenci ve věku 3 až 6 měsíců (o hmotnosti 6-8 kg) - 4 ml;
  • kojenci ve věku 6 až 12 měsíců (o hmotnosti 8 až 10 kg) - 5 ml;
  • děti ve věku 1 až 2 let (s tělesnou hmotností 10–13 kg) - 7 ml;
  • děti ve věku 2 až 3 let (o hmotnosti 13–15 kg) - 9 ml;
  • předškoláci ve věku 3 až 6 let (s tělesnou hmotností 15–21 kg) - 10 ml;
  • předškoláci a žáci ve věku 6 až 9 let (s tělesnou hmotností 21–29 kg) - 14 ml;
  • žáci ve věku 9 až 12 let (s tělesnou hmotností 29–42 kg) - 20 ml.

Maximální jednorázová dávka dětského Panadolu ve formě suspenze je 15 mg / kg tělesné hmotnosti dítěte, denně - 60 mg / kg. Droga se užívá 3-4krát denně. V případě potřeby se doporučená jednotlivá dávka používá každých 4–6 hodin, ale během dne nelze užít více než 4 jednotlivé dávky.

U kojenců ve věku 2–3 měsíce lze suspenzi podávat pouze podle pokynů pediatra. Dávkování kojence Panadol určuje lékař.

Rektální čípky

Dětský Panadol ve formě čípků se používá rektálně. Před zavedením léku je nutné si umýt ruce, vyjmout čípek z proužku a opatrně vložit ukazováček do řiti dítěte. Tento postup se s výhodou provádí po spontánním vyprázdnění střeva nebo očištění klystýru. Správná poloha dítěte pomáhá usnadnit zavedení čípku, konkrétně: dítě by mělo být v poloze vleže na levé straně, pravá noha je natažena nahoru do žaludku.

Jedna dávka Baby Panadol závisí na tělesné hmotnosti. Obvykle je to 10-15 mg / kg tělesné hmotnosti dítěte. Mnohonásobnost aplikace - 3-4krát denně (každé 4-6 hodiny). Nedoporučuje se překračovat maximální denní dávku léčiva, která je 60 mg / kg tělesné hmotnosti.

Doporučené jednotlivé dávky:

  • děti ve věku 6 měsíců až 2,5 roku (o hmotnosti 8 až 12,5 kg) - 125 mg (jeden čípek 125 mg);
  • děti ve věku 3–9 let (s tělesnou hmotností 13–31 kg) - 250 mg (jeden čípek 250 mg);
  • děti ve věku 10 až 12 let (s tělesnou hmotností 32–40 kg) - 500 mg (dva čípky po 250 mg).

Lék se doporučuje používat v nejnižších dávkách nezbytných k dosažení terapeutického účinku a po nejkratší možnou dobu..

Nepřekračujte doporučené dávky pediatrického panadolu. Bez konzultace s odborníkem může být léčivo použito maximálně 3 dny. Pokud nedojde ke zlepšení, vyhledejte lékaře..

Dětský Panadol nelze použít současně s jinými léky ke zmírnění příznaků chřipky a nachlazení, léků obsahujících paracetamol a léků, které zahrnují ethanol.

Vedlejší efekty

Tolerance paracetamolu je obvykle dobrá. Nežádoucí účinky popsané níže byly spontánně zjištěny během období po registraci přípravku Panadol po registraci:

  • respirační systém: velmi zřídka - bronchospasmus (u jedinců se zvýšenou citlivostí na nesteroidní protizánětlivá léčiva, včetně kyseliny acetylsalicylové);
  • gastrointestinální trakt, játra a žlučové cesty: někdy - zvracení, nevolnost, bolest v žaludku; velmi zřídka - zhoršená funkce jater;
  • hematopoetický systém: velmi zřídka - anémie, snížení počtu leukocytů a krevních destiček;
  • alergické reakce: velmi zřídka - svědění, vyrážky, angioedém, kopřivka, anafylaktické reakce, Stevens-Johnsonův syndrom.

Předávkovat

Předávkování dětským Panadolem je v závislosti na okolnostech doprovázeno následujícími příznaky:

  • první den: pocení, nevolnost, bolest v žaludku, anorexie, zvracení, bledost kůže;
  • 1-2 dny po intoxikaci: bolest v játrech, zvýšená aktivita jaterních enzymů, metabolická acidóza, zhoršený metabolismus uhlohydrátů;
  • těžké předávkování: srdeční arytmie, krvácení, hypoglykémie, encefalopatie, pankreatitida, otok mozku (až do smrti), akutní selhání ledvin s akutní tubulární nekrózou (projevující se proteinurií, hematurií, bolestí v bederní oblasti);
  • dlouhodobé užívání v doporučených dávkách: intersticiální nefritida, renální kolika, nekrotická papillitida, nespecifická bakteriurie.

U dětí se poškození jater rozvíjí po užití paracetamolu v dávce 125 mg / kg tělesné hmotnosti nebo více, u dospělých - po užití 10 g paracetamolu nebo více. U pacientů s rizikovými faktory může dojít k poškození jater po užití 5 g paracetamolu.

Pokud existuje podezření na předávkování dětským Panadolem, i když neexistují žádné charakteristické příznaky, měli byste ukončit léčbu a okamžitě vyhledat lékaře. Během první hodiny se doporučuje výplach žaludku a perorální podání sorbentů (polyfepan, aktivní uhlí). Je třeba stanovit plazmatickou koncentraci paracetamolu 4 hodiny po intoxikaci (dřívější výsledky se považují za nespolehlivé). Protilátka, acetylcystein, je zavedena do 24 hodin, přičemž maximální ochranný účinek je zajištěn během prvních 8 hodin po předávkování a její účinek prudce klesá. V případě potřeby se acetylcystein podává intravenózně. Pokud nedojde ke zvracení před vstupem pacienta do nemocnice, lze použít metionin. Pacienti, kteří mají závažnou dysfunkci jater a kteří již prošli 24 hodin po užití léku, by měli být sledováni specialisty toxikologického centra nebo lékaři specializovaných oddělení pro onemocnění jater.

speciální instrukce

U předčasně narozených dětí a kojenců do 3 měsíců může být Baby Panadol používán pouze podle pokynů pediatra.

Před provedením testů ke stanovení hladiny cukru a kyseliny močové v krvi je nutné informovat lékaře o užívání léku.

U pacientů, kteří užívají paracetamol déle než 7 dní, se doporučuje sledovat stav jater a periferní krve.

Mezi rizikové faktory, které přispívají k závažnému poškození jater i při malém předávkování paracetamolem (5 g nebo více), patří závažné vyčerpání, hladovění, přítomnost infekce HIV, cystická fibróza, poruchy příjmu potravy a další stavy, které způsobují nedostatek glutathionu.

Složení sirupu zahrnuje sorbitol a maltitol, takže by se tato forma dětského panadolu neměla používat u dětí se vzácnou dědičnou intolerancí fruktózy. Směs esterů kyseliny parahydroxybenzoové může způsobit opožděné alergické reakce.

Sirup Children's Panadol neobsahuje alkohol, kyselinu acetylsalicylovou a cukr.

Rektální čípky se doporučují pro použití u dětí, které jsou náchylné k emetickým reakcím nebo z nějakého důvodu nemohou léčivo vzít dovnitř..

Těhotenství a kojení

Paracetamol prochází placentou a přechází do mateřského mléka, dnes však nejsou zaznamenány negativní účinky léku na plod nebo kojence. Obsah paracetamolu v mléce je od 0,04 do 0,23% dávky, kterou užívá matka.

Použití Panadolu Baby během těhotenství a kojení je možné, ale pouze po posouzení poměru prospěchu k matce / možného rizika pro plod nebo dítě.

Provedené experimentální studie neprokázaly teratogenní, mutagenní nebo embryotoxické účinky paracetamolu..

Použití v dětství

Dětský Panadol v pediatrii se používá podle indikací podle předepsaného dávkovacího režimu:

  • pozastavení: kontraindikováno u novorozenců a kojenců do 2 měsíců. U předčasně narozených dětí a dětí ve věku 2–3 měsíce se suspenze podává pouze podle pokynů pediatra;
  • rektální čípky: v dávce 125 mg se používá u dětí starších než 6 měsíců s tělesnou hmotností 8 kg; v dávce 250 mg - u dětí starších 3 let s tělesnou hmotností 13 kg nebo vyšší.

V případě poruchy funkce ledvin

Lék nelze předepsat pacientům se závažným poškozením ledvin. Pro mírnou nebo středně zhoršenou funkci ledvin se dětský Panadol používá opatrně.

S poškozenou funkcí jater

Sirup a čípky jsou kontraindikovány při těžkém poškození jater. U pacientů se zhoršenou funkcí jater mírné až střední závažnosti (včetně Gilbertovho syndromu) by měl být Panadol používán s opatrností.

Léková interakce

Předtím, než začnete užívat dětský Panadol, je třeba sdělit lékaři, zda dítě užívá jiné léky, protože paracetamol může s některými z nich interagovat:

  • chloramfenikol (chloramfenikol): doba eliminace chloramfenikolu se zvyšuje 5krát a zvyšuje se riziko otravy touto látkou;
  • karbamazepin, difenin, barbituráty, primidon, fenytoin a jiná antikonvulziva, rifampicin, flumecinol, butadion, ethanol, fenylbutazon, zidovudin, léky z třezalky tečkované: zvyšuje se počet hydroxylovaných metabolitů v krvi a zvyšuje se riziko vážného poškození jater;
  • inhibitory mikrozomálních jaterních enzymů: hepatotoxicita paracetamolu je snížena;
  • nepřímé antikoagulanty (v případě pravidelného dlouhodobého užívání): účinky nepřímých antikoagulancií jsou zvýšeny a zvyšuje se riziko krvácení;
  • colestyramin: rychlost absorpce paracetamolu klesá;
  • urikosurická léčiva (alopurinol, etamid, urodan atd.): účinnost urikosurických látek se může snížit;
  • domperidon, metoclopramid: zvyšuje rychlost absorpce paracetamolu.

Analogy

Analogy dětského panadolu jsou Apap, Daleron, Apotel, Xumapar, Kalpol, Paracetamol, Paracetamol pro děti, Panadol, Cefecon D, Streamol, Efferalgan atd..

Podmínky skladování

Udržujte mimo dosah dětí..

Suspenze pro perorální podání musí být uchovávána na tmavém místě při teplotě nejvýše 30 ° C (nemrazit).

Rektální čípky by měly být skladovány při teplotě nepřesahující 25 ° C..

Skladovatelnost: pozastavení - 3 roky, čípky - 5 let.

Podmínky lékárny

Over-the-counter.

Recenze pro Baby Panadol

Existuje mnoho recenzí na Children's Panadol. Mezi výhody suspenze patří podle pacientů: účinnost, rychlá akce, příjemná chuť, bezpečnost, přítomnost vhodné odměrné stříkačky v sadě, nízká cena, dlouhá skladovatelnost. Mezi nedostatky patří přítomnost barviv a aromatických látek v kompozici suspenze, kontraindikace k použití léčiva, krátkodobý účinek (snižuje teplotu po dobu 3 až 4 hodin), jakož i nedostatečná účinnost při vysoké teplotě. Některé děti jsou alergické na suspenzi..

Recenze čípků jsou také většinou pozitivní. Dětský Panadol dobře snižuje teplotu, pomáhá při bolestech zubů a bolesti hlavy; neobsahuje barviva nebo látky určené k aromatizaci; neprochází gastrointestinálním traktem, proto na žaludek není žádný negativní účinek; cenově dostupné. Některé matky si stěžují, že čípky jsou nepříjemné a obtížné je dát, zatímco jiné naopak upozorňují na snadnost zavádění svíček. Tato dávková forma je dobrou alternativou k suspenzi pro orální podání. Lék může být skladován při pokojové teplotě..

Cena za dětský Panadol v lékárnách

Lék ve formě suspenze pro orální podání 120 mg / 5 ml (100 ml v lahvi) lze zakoupit v průměru za 90–95 rublů. Cena dětského panadolu ve formě rektálních čípků 125 mg (10 kusů v balení) je asi 60 rublů, 250 mg rektálních čípků (10 kusů v balení) je asi 80 rublů.

Nuance užívání Panadolu během těhotenství. Analogy a lidová léčiva pro boj s chladnými symptomy

Autor: fabrica · Zveřejněno 13.03.2019 · Aktualizováno 21.5.2019

Ženy během těhotenství jsou velmi vystaveny virové infekci a v důsledku toho horečce, výskytu bolesti hlavy. Zatížení zvětšeného břicha vyvolává bolest v dolní části zad a kloubech. Panadol, který je často předepsán i těhotným ženám, dokáže se všemi těmito nemocemi vyrovnat..

O drogě

Panadol je nejběžnější narkotikum založené na paracetamolu, používané k úlevě od příznaků SARS a k potírání různých bolestí. Je distribuován v 85 zemích a má poměrně široký rozsah.

Panadol má antipyretický a analgetický účinek, blokuje cyklooxygenázu v nervovém systému a ovlivňuje centra bolesti a termoregulace. Lék nemá protizánětlivý účinek a nedráždí gastrointestinální trakt.

Formulář vydání

Panadol má několik lékových forem:

  1. Potahované tablety, 500 mg. Jsou bílé barvy a jsou ve tvaru tobolky. Na jedné straně bylo riziko vytlačeno, na druhé - nápis „PANADOL“. Tablety jsou baleny v hliníkových blistrech. V kartonovém balení je 1 nebo 2 blistry (6 nebo 12 tablet, v tomto pořadí) a návod k použití.
  2. 500 mg rozpustných tablet. Jsou bílé barvy a po rozpuštění ve vodě vytvoří čirý roztok. Jsou v balení po 2 kusech a jsou baleny v kartonové krabičce po 6 proužcích v každém spolu s instrukcí.
  3. Tablety Panadol Extra 500 mg. Mají kapsulární tvar a bílou barvu. Na jedné straně je nápis „PANADOL EXTRA“. Tablety po 6 nebo 12 kusech jsou baleny v blistru. 1 nebo 2 blistry jsou umístěny v krabici s pokyny.
  4. Suspenze 120 mg / 5 ml. Kapalina je růžová, viskózní, s vůní jahod. Nalije se do lahví z tónovaného skla o objemu 100 ml. Baleno v krabici spolu s injekční stříkačkou a pokyny.
  5. Rektální čípky 125 nebo 250 mg. Vzhled bílé bílé mastné svíčky jsou kuželovitého tvaru. 5 nebo 10 čípků je uzavřeno v proužcích polyvinylchloridu. 1 nebo 2 proužky jsou umístěny v krabici s pokyny.

Složení

Dávkové formy se skládají z:

  1. Tablety ve skořápce. Léčivou látkou je 500 mg paracetamolu. Pomocné látky: kukuřičný škrob, povidon, předželatinovaný škrob, mastek, sorbát draselný, kyselina stearová, hydroxypropylcelulóza, 1,2,3-triacetoxypropan, voda.
  2. Rozpustné tablety, paracetamol 500 mg. Další složky: sacharinát sodný (E954), hydrogenuhličitan sodný, dodecylsulfát sodný, kyselina citronová, sorbitol, povidon, dimethikon.
  3. Panadol Extra, paracetamol - 500 mg a kofein - 65 mg. Pomocné složky: předželatinovaný a kukuřičný škrob, mastek, povidon, sorbát draselný, hydroxypropylmethylcelulóza, sodná sůl kroskarmelosy, triacetin, kyselina stearová, voda.
  4. Suspenze. Léčivou látkou je paracetamol 120 mg / 5 ml. Další látky: maltitol, kyselina jablečná, sorbitol, xantanová guma, niacept sodný, azorubin, kyselina citronová, jahodová příchuť, voda.
  5. Čípky, paracetamol 125 nebo 250 mg. Pomocné látky: pevný tuk.

Indikace pro použití

Panadol u těhotných žen se používá pro následující onemocnění:

  • zvýšená teplota způsobená SARS;
  • bolest hlavy;
  • bolest v dolní části zad a svalů;
  • bolest krku;
  • zánět středního ucha.

Mohu otěhotnět?

Použití Panadolu je možné, protože za mnoho let zkušeností s používáním tohoto léčiva nebyly jeho teratogenní a embryotoxické účinky na plod identifikovány..

Bylo však prokázáno, že paracetamol prochází placentární bariérou, a proto by měl být používán pouze tehdy, pokud přínos pro matku převáží riziko pro plod..

Forma Panadol Extra během těhotenství je zakázána z důvodu přítomnosti kofeinu v kompozici. Před užitím drogy se vždy poraďte s lékařem.

V 1 trimestru

Období do 12 týdnů těhotenství je charakterizováno aktivním ukládáním budoucích orgánů dítěte. Během této doby by měl být jakýkoli lék předepsán pouze ze zdravotních důvodů.

Pokud teplota vzrostla, můžete použít Panadol, ale je vhodné to provést jednorázově, pak to neovlivní vývoj plodu a průběh těhotenství. Nepoužívejte Panadol samostatně, je nutná lékařská konzultace.

Ve 2. trimestru

Během tohoto období je již hlavní formace plodu dokončena, objevila se placenta, což znamená, že užívání drog není tak nebezpečné. To neznamená, že můžete užívat Panadol na první touhu po mírné bolesti, protože jeho úplná bezpečnost nebyla klinicky prokázána. Jakékoli použití léku by mělo být odůvodněno a předepsáno lékařem..

V pozdních termínech

Vysoká teplota u těhotné ženy ve 3. trimestru může vést k narušení průtoku krve a hypoxii plodu. V takovém případě bude používání Panadolu plně odůvodněno..

Lék by měl být užíván co nejméně, protože může přispět k rozvoji bronchiálního astmatu u nenarozeného dítěte. Neoprávněné použití přípravku Panadol bez doporučení lékaře je zakázáno.

Jak používat?

V případě těhotné ženy užívající Panadol se použije systém pro dospělé:

  1. Tablety ve skořápce. 500 až 1 000 mg se předepisuje až čtyřikrát denně s intervalem nejméně 4 hodin. Vezměte celý s vodou.
  2. Rozpustné tablety. Aplikujte 1-2 tablety (500-1000 mg) 3-4 krát denně s intervalem 4-6 hodin, předem rozpuštěných ve 100 ml vody.
  3. Čípek 250 mg alespoň 2 kusy každých 4-6 hodin. Tato forma není příliš vhodná, ale přijatelná.

Kontraindikace

Panadol je kontraindikován v těhotenství, pokud je k dispozici:

  • přecitlivělost na složky léčiva;
  • problémy s játry
  • nemoc ledvin
  • virová hepatitida;
  • deficit glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
  • Gilbertův syndrom.

Pouze lékař může přesně určit, zda má konkrétní žena kontraindikace.

Nežádoucí účinky

Důsledky užívání přípravku Panadol pro těhotné ženy mohou být:

  • alergie ve formě vyrážky nebo Quinckeho edému;
  • trombocytopenie, anémie, methemoglobinémie;
  • ledvinové koliky, nefrit.

Nežádoucí účinky na Panadol jsou vzácné, ale během těhotenství byste se měli vždy poradit se svým lékařem.

Analogy

Podobné přípravky s účinnou látkou jsou:

  1. Paracetamol od různých výrobců - povolen během těhotenství, ale po konzultaci s lékařem.
  2. Efferalgan - kontraindikován v 1. a 3. trimestru.
  3. Perfalganový infuzní roztok - povolený během těhotenství po posouzení rizika / prospěchu.

Lidové léky a metody prevence

Od lidových prostředků pro boj s nachlazením jsou vhodné následující recepty:

  • 5 lžíce. l nasekané šípky nalijte 1 litr vroucí vody a trvejte na termosku po dobu 8 hodin. Můžete ji pít neomezeně, jen během dne uhasíte žízeň.
  • 3 lžíce. l přidejte malinový džem do horké vody a pijte. Čaj zvýší pocení, což pomůže snížit teplotu..
  • 2 lžíce. l nalijte lipové květy vroucí vodou, počkejte chvíli a vypijte. Má protizánětlivý účinek a zjemňuje kašel..

Opatření k prevenci akutních respiračních virových infekcí u těhotných žen:

  1. pokuste se vyhnout cestování veřejnou dopravou a přeplněnými místnostmi;
  2. v období epidemie chřipky používejte antivirový gel na nos a noste ochrannou lékařskou masku;
  3. důkladně si umyjte ruce;
  4. pít multivitaminy pro těhotné ženy a dobře jíst;
  5. chodit častěji v parku, daleko od silnic a aut.

Těhotné ženy potřebují snížit teplotu nachlazení, protože to může způsobit poškození plodu více než Panadol. Při doporučených dávkách a po krátkou dobu používání je považováno za bezpečné, ale je zakázáno používat jej bez kritických potřeb a rady lékaře.

DĚTSKÝ PANADOL

Účinná látka

Složení a forma léčiva

◊ Rektální čípky bílé nebo téměř bílé barvy, kuželovité, uniformní, mastného vzhledu; bez fyzických defektů, viditelných inkluzí a heterogenit.

1 supp.
paracetamol250 mg

Pomocné látky: pevné tuky - 830 mg.

5 kusů. - proužky (2) - kartonové obaly.
10 kusů. - proužky (1) - kartonové obaly.

farmaceutický účinek

Analgetický antipyretikum. Má analgetický, antipyretický a slabý protizánětlivý účinek. Mechanismus účinku je spojen s inhibicí syntézy prostaglandinů, převládajícím účinkem na termoregulační centrum v hypotalamu.

Farmakokinetika

Po perorálním podání se paracetamol rychle vstřebává z gastrointestinálního traktu, zejména v tenkém střevě, hlavně pasivním transportem. Po jednorázové dávce 500 mg C max v plazmě je dosaženo za 10–60 minut a je přibližně 6 μg / ml, pak postupně klesá a po 6 hodinách je 11–12 μg / ml.

Je široce distribuován v tkáních a hlavně v tělních tekutinách, s výjimkou tukové tkáně a mozkomíšního moku.

Vazba na proteiny je menší než 10% a při předávkování se mírně zvyšuje. Metabolity sulfátů a glukuronidů se neváže na plazmatické proteiny ani v relativně vysokých koncentracích.

Paracetamol je metabolizován hlavně v játrech konjugací s glukuronidem, konjugací se síranem a oxidací za účasti směsných jaterních oxidáz a cytochromu P450.

Negativní hydroxylovaný metabolit, N-acetyl-p-benzochinonimin, který se tvoří ve velmi malém množství v játrech a ledvinách pod vlivem směsných oxidáz a je obvykle detoxikován vazbou na glutathion, se může akumulovat v případě předávkování paracetamolem a způsobit poškození tkáně.

U dospělých se většina paracetamolu váže na kyselinu glukuronovou a v menší míře na kyselinu sírovou. Tyto konjugované metabolity nemají biologickou aktivitu. U předčasně narozených dětí, novorozenců a v prvním roce života převládá metabolit sulfátu..

T 1/2 je 1-3 hodiny U pacientů s cirhózou je T 1/2 o něco vyšší. Renální clearance paracetamolu je 5%.

Vylučuje se močí hlavně ve formě glukuronidových a sulfátových konjugátů. Méně než 5% se vylučuje jako nezměněný paracetamol.

Indikace

Kontraindikace

Dávkování

Uvnitř nebo rektálně u dospělých a dospívajících s tělesnou hmotností vyšší než 60 kg se používá jednorázová dávka 500 mg, frekvence podávání je až 4krát denně. Maximální doba léčby je 5-7 dní.

Maximální dávky: jeden - 1 g, denně - 4 g.

Jednorázové dávky pro orální podávání dětem ve věku 6-12 let - 250-500 mg, 1-5 let - 120-250 mg, od 3 měsíců do 1 roku - 60-120 mg, do 3 měsíců - 10 mg / kg. Jednotlivé dávky pro rektální použití u dětí ve věku 6-12 let - 250-500 mg, 1-5 let - 125-250 mg.

Četnost použití je 4krát denně s intervalem nejméně 4 hodin, maximální délka léčby je 3 dny.

Maximální dávka: 4 jednotlivé dávky denně.

Vedlejší efekty

Z trávicího systému: zřídka - dyspeptické jevy, s dlouhodobým užíváním ve vysokých dávkách - hepatotoxický účinek.

Z hemopoetického systému: zřídka - trombocytopenie, leukopenie, pancytopenie, neutropenie, agranulocytóza.

Alergické reakce: zřídka - kožní vyrážka, svědění, kopřivka.

Léková interakce

Při současném použití mikrozomálních jaterních enzymů s induktory s hepatotoxickými účinky existuje riziko zvýšení hepatotoxického účinku paracetamolu..

Při současném použití s ​​antikoagulanty je možné mírné nebo mírné prodloužení protrombinového času.

Při současném použití s ​​anticholinergiky je možné snížení absorpce paracetamolu.

Při současném použití s ​​perorální antikoncepcí je eliminace paracetamolu z těla urychlena a jeho analgetický účinek může být snížen.

Při současném použití s ​​urikosurickými látkami se jejich účinnost snižuje.

Při současném použití aktivního uhlí je biologická dostupnost paracetamolu snížena.

Při současném použití s ​​diazepamem je možné snížení vylučování diazepamu.

Existují zprávy o možnosti zvýšení myelodepresivního účinku zidovudinu při současném použití s ​​paracetamolem. Byl popsán případ vážného toxického poškození jater..

Jsou popsány případy toxických účinků paracetamolu při současném použití s ​​isoniazidem..

Při současném použití karbamazepinu, fenytoinu, fenobarbitalu, primidonu se účinnost paracetamolu snižuje v důsledku zvýšení jeho metabolismu (glukuronizační a oxidační procesy) a vylučování z těla. Jsou popsány případy hepatotoxicity při současném použití paracetamolu a fenobarbitalu..

Při použití colestyraminu po dobu kratší než 1 hodinu po užití paracetamolu je možné jeho absorpci snížit.

Při současném použití s ​​lamotriginem se vylučování lamotriginu z těla mírně zvyšuje.

Při současném použití s ​​metoklopramidem je možné zvýšení absorpce paracetamolu a zvýšení jeho koncentrace v krevní plazmě.

Při současném použití s ​​probenecidem je možné snížení clearance paracetamolu; s rifampicinem, sulfinpyrazonem - je možné zvýšit clearance paracetamolu kvůli zvýšení jeho metabolismu v játrech.

Při současném použití s ​​ethinylestradiolem se absorpce paracetamolu ze střeva zvyšuje.

speciální instrukce

Používá se s opatrností u pacientů se zhoršenou funkcí jater a ledvin, s benigní hyperbilirubinémií a také u starších pacientů.

Při dlouhodobém používání paracetamolu je nutné kontrolovat obraz periferní krve a funkční stav jater.

Těhotenství a kojení

Paracetamol prochází placentární bariérou. K dnešnímu dni nedošlo k negativním účinkům paracetamolu na plod u lidí.

Paracetamol se vylučuje do mateřského mléka: obsah v mléce je 0,04-0,23% dávky podané matkou.

Je-li nutné paracetamol užívat během těhotenství a kojení (kojení), je třeba pečlivě zvážit očekávané přínosy léčby pro matku a potenciální riziko pro plod nebo dítě..

V experimentálních studiích nebyly prokázány embryotoxické, teratogenní a mutagenní účinky paracetamolu.

Panadol

Panadol Složení

Tableta ve zvláštním potahu obsahuje 500 mg paracetamolu. Další složky: povidon, sorbát draselný, kukuřičný škrob, triacetin, předželatinovaný škrob, hypromelóza, kyselina stearová, talek.

Složení rozpustné tablety: 500 mg účinné látky a dalších složek: dimethikon, laurylsulfát sodný, povidon, uhličitan sodný, kyselina citronová, hydrogenuhličitan sodný, sacharin sodný, sorbitol.

Formulář vydání

Panadol je k dispozici ve formě tablet: Rozpustné tablety Panadol a potahované tablety.

Rozpustné tablety mají bílou barvu, plochý tvar, drsný povrch, zkosený kruh kolem okraje a riziko na jedné straně.

Potahované tablety mají tvar tobolky, ploché okraje, bílou barvu, na jedné straně ohrožené a na druhé straně zvláštní vylisování Panadolem.

farmaceutický účinek

Antipyretické analgetikum. Účinná látka má antipyretické, analgetické účinky. Princip expozice je založen na blokování COX-1,2 hlavně v centrální části nervového systému. Aktivní složka působí na centra termoregulace a bolesti..

Protizánětlivý účinek paracetamolu není prakticky výrazný. Aktivní složka nedráždí sliznice trávicího traktu (střeva, žaludek). Panadol není schopen ovlivnit syntézu prostaglandinů v periferně lokalizovaných tkáních, takže léky neovlivňují metabolismus voda-sůl.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Lék je rychle absorbován z lumenu zažívacího traktu pasivním transportem. Aktivní složka je absorbována hlavně z tenkého střeva. Maximální koncentrace paracetamolu po jedné dávce 500 mg se zaznamená po 10–60 minutách (C (max) = 6 μg / ml). Po 6 hodinách indikátor dosáhne hladkého stavu 11-12 mcg / ml.

Účinná látka je charakterizována rovnoměrnou distribucí v tekutém médiu a tělesných tkáních, aniž by se dostala do mozkomíšního moku a tukové tkáně.

Rychlost vazby na plazmatické proteiny nepřesahuje 10%, při předávkování se mírně zvyšuje. Glukuronidové a sulfátové metabolity nejsou schopny vázat se na plazmatické proteiny ani při relativně vysokých dávkách. Panadol je metabolizován hlavně v jaterním systému díky konjugaci se sulfátem a glukuronidem a také díky oxidaci za účasti cytochromu P450 a smíšených jaterních oxidáz.

N-acetyl-p-benzochinonimin (hydroxylovaný metabolit s negativním účinkem), který se tvoří v malém množství v ledvinách a játrech v důsledku interakce smíšených forem oxidáz, je detoxikován vazbou na glutathion. V případě předávkování se hromadí N-acetyl-p-benzochinonimin, což může způsobit poškození tkáně. Významná část paracetamolu se váže na kyselinu glukuronovou, malá část na kyselinu sírovou. Uvedené konjugované metabolity nemají žádný biologický účinek a nemají aktivitu. U novorozenců a předčasně narozených dětí je charakteristický metabolismus s tvorbou metabolitů síranů.

Poločas je 1-3 hodiny S cirhózním poškozením jaterního systému se T1 2 významně zvyšuje. Renální clearance dosahuje 5%. Prostřednictvím ledvinového systému se léčivo vylučuje močí ve formě konjugátů sulfátu a glukuronidu. Méně než 5% paracetamolu se vylučuje v nezměněné podobě.

Indikace pro použití, ze kterého tablety Panadol

Lék se používá pro symptomatickou terapii a úlevu od bolesti:

Jako antipyretikum (febrilní syndrom) se lék předepisuje při zvýšené tělesné teplotě (nachlazení, chřipka, infekce). Lék neovlivňuje progresi a průběh základního onemocnění a používá se pouze ke snížení závažnosti příznaků bolesti.

Kontraindikace

S individuální přecitlivělostí není přípravek Panadol předepsán. Věková hranice - do 6 let.

Relativní kontraindikace:

  • Gilbertův syndrom;
  • selhání jater;
  • benigní hyperbilirubinémie;
  • alkoholové poškození jaterního systému;
  • selhání ledvin;
  • těhotenství;
  • virová hepatitida;
  • stáří;
  • deficit glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
  • alkoholismus;
  • kojení.

Vedlejší efekty

Panadol je dobře tolerován v dávkách doporučených výrobcem..

Negativní změny v močovém systému:

  • intersticiální nefritida;
  • ledvinové koliky;
  • papilární nekróza;
  • nespecifická bakteriurie.

Jiné reakce:

  • anémie;
  • neutropenie;
  • kožní vyrážky;
  • Quinckeho edém;
  • agranulocytóza;
  • dyspeptické příznaky;
  • trombocytopenie;
  • svědicí pokožka;
  • methemoglobinémie;
  • hepatotoxický účinek, poškození jater.

Návod k použití Panadol (způsob a dávkování)

Běžné tablety Panadol, návod k použití

Dospělí jsou v případě potřeby předepisováni 500 až 1 000 mg až 4krát denně. Doporučený časový interval mezi recepcemi je 4 hodiny. Můžete užít maximálně 8 tablet denně. Dlouhodobé používání Panadolu jako anestetika (maximálně 5 dnů) a antipyretika (nejvýše 3 dny) není povoleno. O zvýšení denní dávky nebo délky léčby rozhoduje ošetřující lékař.

Šumivé tablety Panadol, návod k použití

Před použitím se tablety rozpustí ve sklenici vody. Den můžete vzít maximálně 4 tablety. Rozpustný Panadol je předepisován především pro obtížné polykání tablet a v pediatrické praxi.

Předávkovat

Výrobce doporučuje užívat léky pouze v dávkách uvedených v návodu. Při užívání vysokých dávek je nutná okamžitá lékařská pomoc, a to i při nepřítomnosti negativních příznaků, např možná zpožděné poškození jaterního systému. U dospělých pacientů se při užívání více než 10 gramů léku pozorují první známky poškození jater. Užívání více než 5 gramů má toxický účinek u určité kategorie občanů s rizikovými faktory:

  • používání nápojů obsahujících alkohol ve velkém množství a s vysokou frekvencí;
  • užívání fenytoinu, fenobarbitalu, karbamazepinu, rifampicinu, primidonu, přípravků z mladiny mladiny a dalších léků, které stimulují produkci jaterních enzymů;
  • nedostatek glutathionu (s infekcí HIV, cystickou fibrózou, špatnou výživou, podvýživou a hladováním).

Příznaky otravy:

  • zvýšené pocení;
  • nevolnost;
  • epigastrická bolest;
  • bledost kůže;
  • zvracení.

Při těžké otravě se může vyvinout akutní selhání ledvin, arytmie, encefalopatie, kóma, tubulární nekróza, pankreatitida.

Léčba zahrnuje výplach žaludku, použití enterosorbujících léků (polyfepan, aktivní uhlí), zavedení prekurzorů pro syntézu dárců glutathion-methioninu a SH skupiny. Při závažných lézích jaterního systému je léčba prováděna pod vedením specialistů toxikologického centra.

Interakce

Riziko hepatotoxického poškození se zvyšuje se současnou léčbou induktorů mikrozomálních jaterních enzymů a léčiv vykazujících hepatotoxické účinky. Zaznamenává se mírné nebo mírné prodloužení protrombinového času..

Absorpce paracetamolu je snížena jmenováním anticholinergik. Závažnost analgetického účinku je snížena a vylučování je během léčby perorálními antikoncepcemi urychleno. Paracetamol inhibuje aktivitu urikosurických léků. Index biologické dostupnosti Panadolu je při užívání aktivního uhlí snížen. Bylo zaznamenáno snížení vylučování diazepamu.

Ve vztahu k Zidovudinu je pozorováno zvýšení myelodepresivního účinku. V lékařské praxi byl zaznamenán 1 případ vážného toxického poškození jaterního systému. Při užívání Isoniazidu se zvyšují toxické účinky. Dochází ke zrychlení metabolismu (oxidace, glukuronidace) paracetamolu a ke snížení jeho účinnosti při současném užívání následujících léků:

Kolestyramin zpomaluje vstřebávání Paracetamolu (pokud není dodržen časový interval mezi dávkami 1 hodiny). Panadol urychluje vylučování lamotriginu. Metoklopramid zvyšuje koncentraci paracetamolu v krvi a zvyšuje jeho absorpci. Probenecid snižuje clearance Panadolu. Opačný účinek je pozorován u sulfinpyrazonu a rifampicinu. Ethinylestradiol zvyšuje vstřebávání léčiva ze střevního lumenu.

Podmínky prodeje

Uvolňuje se ve specializovaných bodech, lékárnách po předložení předpisu lékaře.

Podmínky skladování

Výrobce doporučuje odolávat teplotnímu režimu (do 30 stupňů), aby byla zachována účinnost léku po celou dobu uvedenou na balení..

Skladovatelnost

speciální instrukce

Výrobce doporučuje pravidelné sledování krevního obrazu. Při užívání léků snižujících hladinu cholesterolu (kolestyramin), antiemetik (Domperidon, Metoclopramid) je v renálním / jaterním systému nutná opatrnost.

V případě potřeby není povoleno časté užívání Panadolu, pokud je to nutné, denní příjem antikoagulačních látek. Při testování hladiny cukru v krvi a kyseliny močové je třeba informovat ošetřujícího lékaře o užívání paracetamolu. Je nepřijatelné brát alkoholické nápoje během léčby. Opatrně je předepisován lidem trpícím chronickým alkoholismem.

Přečtěte Si O Závratě