Hlavní Encefalitida

„Paracetamol“: návod k použití tablet pro děti od 1 roku s výpočtem dávky

Paracetamol se podává dítěti při vysoké teplotě, bolesti hlavy a bolesti zubů. Je považován za bezpečný lék, protože ani při trojnásobném předávkování nezpůsobuje komplikace. Přesto má Paracetamol, stejně jako jakýkoli lék, svá specifika a musíte na něj být opatrní. Před léčbou byste si měli pečlivě prostudovat návod k použití Paracetamolu a věnovat zvláštní pozornost výpočtu dávky tablet pro děti od 1 roku..

Složení a forma léčiva

Paracetamol pro děti je antipyretikum a analgetikum s mírným protizánětlivým účinkem. Jeho účinnost je zvláště vysoká u virových infekčních chorob - s bakteriálním onemocněním málo pomáhá.

Terapeutický účinek léčiva je založen na inhibici produkce chemických sloučenin, které jsou odpovědné za vývoj zánětlivých procesů, stimulují zvýšení teploty a výskyt syndromu bolesti. Anestetický a protizánětlivý účinek je dosahován účinkem léčiva na buňky centrálního nervového systému.

Výhodou léčiva oproti jiným protizánětlivým léčivům je, že nemá zvláštní dráždivý účinek na žaludeční sliznici. Paracetamol rychle vstupuje do krevního řečiště, kde jeho nejvyšší koncentrace je dosaženo v období od 30 minut do jedné a půl hodiny - v závislosti na formě léčiva. Produkt se vylučuje z těla močí po zpracování v játrech po dobu 4 hodin.

Účinná látka léčiva je stejného názvu, je známá také jako para-acetaminofenol. Pro děti je Paracetamol k dispozici v různých formách:

  • Svíčky - obsahují komponenty, které jsou pro dítě nejbezpečnější. Léčivo podané rektálně se vstřebává do krve pomaleji než při spolknutí (hodinu a půl), díky čemuž účinek nastane později, ale je delší. Lékaři mohou předepsat svíčky k léčbě jednoletého dítěte a dokonce kojenců od 3 měsíců.
  • Suspenze - mezi pomocnými látkami - glycerol, sorbitol, látky určené k aromatizaci a sacharóza. Lze použít od 1 měsíce (pouze podle pokynů pediatra).
  • Sirup - obsahuje ethanol (96%), pomocné látky, látky určené k aromatizaci, barviva. Maximální koncentrace v krvi je pozorována půl hodiny po požití. Nástroj se doporučuje ve věku šesti měsíců až 12 let.
  • Tablety nebo tobolky - vyráběné v dávce 200, 500 mg. Děti mohou být podávány od 3 let (v závislosti na dávce).
  • Prášky na roztok.

Nedávno si Paracetamol, vyráběný ve formě sladkých sirupů, suspenzí, získal zvláštní popularitu. Užíváním těchto léků, spolu s aktivními léčivými složkami, dostává dítě obrovské množství aroma, sladidel a aromatických přísad. Mohou vyvolat alergické reakce, zatímco alergie na samotný paracetamol je velmi vzácná. To znamená, že svíčky jsou ideální pro malé děti..

Indikace pro užívání paracetamolu v tabletách (200 a 500 mg)

Paracetamol je účinný v:

  • teplota vyvolaná nachlazením, chřipkou, šarlatovou horečkou, spalničkami, očkováním atd.;
  • bolesti hlavy, včetně při nadměrné zátěži;
  • bolesti zubů (zubní kaz, zubaté zuby atd. (doporučujeme přečíst: které z léků mohou být dány dítěti s bolestmi zubů?) e.);
  • projevy bolesti nesouvisející se zánětem;
  • zmírnění příznaků běžného nachlazení nebo chřipky, jako je horečka, bolesti;
  • zánět středního ucha (zánět středního ucha) jako komplexní terapie.
Paracetamol se používá jako antipyretikum a analgetikum

Když je lék kontraindikován?

Podobně jako všechny léky, má i Paracetamol kontraindikace. Tyto zahrnují:

  • alergie na složky léčiva;
  • vážné problémy s ledvinami a játry, které se podílejí na zpracování a odstranění léčiva z těla v moči;
  • vrozená hyperbilirubinémie nebo Gilbertův syndrom - zvýšené hladiny bilirubinu v krvi (produkt rozkladu červených krvinek);
  • některé typy závažných infekcí (např. sepse);
  • leukopenie (nízký počet bílých krvinek);
  • krevní choroby;
  • deficit enzymu glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
  • těžká anémie;
  • užívání určitých léků (antikonvulziva, barbituráty, rifampicin atd.);
  • zánět rektální sliznice (pro použití čípků).

Návod k použití tablet

Dr. Komarovsky nazývá tento lék jakýmsi markerem: pokud se horečka po jeho užití snížila, je pravděpodobné, že nemoc není nebezpečná - jedná se o běžný SARS. Pokud účinek léku chybí - problém je závažný, je nutné zavolat specialistu.

Dávkování pro děti různého věku

Tablety paracetamolu jsou povoleny pro kojence starší než tři roky. Pro dospělé děti je maximální denní dávka 60 mg / kg. V jakém dávkování se Paracetamol podává dětem:

  • norma od 3 do 6 let - 100-200 mg najednou;
  • od 6 do 12 let - 1-2 tablety. (200 - 400 mg);
  • dospívající a dospělí - 500 mg.

Než dáte dítěti pilulku, přečtěte si návod a zjistěte, kolik paracetamolu obsahuje. Pokud lékař předepsal dávku 100 mg, měla by být 200 mg tobolka rozdělena na 2 části, přičemž tableta obsahuje 500 mg na 5 částí. Malé předávkování není nebezpečné.

Kolikrát denně mohu drogu vzít?

Podle pokynů by děti měly pít Paracetamol každé 4 hodiny. Častější použití se nedoporučuje, protože zvýšení dávky nebude mít lepší účinek. Paracetamol je vstřebáván do krve 30 minut poté, co vstoupil do žaludku a začne působit aktivně (doporučujeme přečíst: je Paracetamol kontraindikován kojící matce?). Maximální koncentrace a pozitivní účinek je dosaženo po 2 hodinách - teplota začíná klesat.

Jakmile Paracetamol vstoupí do krve dítěte, ledviny a játra to začnou zpracovávat a odstraňují z těla. Po 4 hodinách 50% látky opouští tělo, což vede ke snížení účinku léku. Lék se po 8 hodinách úplně vylučuje. Jakmile se zotavíte, potřeba častých léků zmizí, takže interval lze prodloužit na 5-6 hodin.

Trvání léčby

Jak dlouho bude léčba přípravkem Paracetamol trvat, musí lékař říci. Při vysokých teplotách může být léčivo užíváno maximálně 3 až 5 dnů. Vyplatí se další užívání léku a jaká dávka je předepsána denně, určí lékař. Iracionální užívání drogy může vyvolat nekrózu jaterních buněk, ledvin a dalších problémů..

Dlouhodobé používání paracetamolu pro bolesti hlavy a bolesti zubů je nepraktické, protože dokáže zmírnit příznaky, ale nevyléčit základní onemocnění. Pacientské zuby by měly být léčeny co nejdříve, protože nejenže způsobují bolest dítěte, ale mohou také negativně ovlivnit růst trvalých zubů. Nepřiměřená bolest hlavy by vás měla upozornit, protože může mluvit o závažných onemocněních a být důvodem pro další diagnózu.

Vedlejší efekty

Použití paracetamolu málokdy způsobuje vedlejší účinky. Jejich nepřítomnost po užití léku však nelze zcela vyloučit..

V některých případech může léčivo způsobit zažívací potíže.

Mohou nastat:

  • nevolnost, průjem, zvracení, bolest v žaludku, závratě;
  • snížení hladin leukocytů v krvi, červených krvinek, krevních destiček (velmi vzácné);
  • patologie jater;
  • alergie
  • bronchospasmus.

Předávkovat

Dítě by nemělo užívat více než 60 mg účinné látky na kg tělesné hmotnosti denně. Pro dítě je dávka 150 mg / kg toxická. To znamená, že pokud je hmotnost dítěte 20 kg, může zemřít, pokud během dne vezme 3 g paracetamolu..

Předávkování je příčinou vedlejších účinků a příznaků intoxikace: blanšírování kůže, zvracení, pocení, ztráta vědomí. V případě selhání jater je možná žloutenka, jaterní kóma a smrt. Může se objevit akutní selhání ledvin, které se projeví bolestí dolní části zad, pankreatitidou, arytmií, výskytem bílkovin a krve v moči.

Analogy drogy

Paracetamol je součástí mnoha léků - Coldrex, TeraFlu, Antigrippin, Panadol, Antiflu, Kofetin atd. Jejich hlavní rozdíly jsou pomocné látky, výrobce, cena.

Pokud lék nepomůže, je nahrazen analogem za jinou aktivní složku. Podobné účinky mají drogy založené na ibuprofenu - Nurofen, Ibufen atd. V každém případě si musíte pamatovat: i ty nejnebezpečnější léky nemohou být předepsány samostatně, aby se předešlo nepředvídaným důsledkům.

Umění štěstí na mateřské dovolené!

Online časopis pro maminky, které chtějí být šťastné, krásné a milované

Materský (rodinný) kapitál v roce 2020: rozšíření, inovace, pravidla designu

Zdravím, má drahá! Pokud dříve, v souladu s federálním zákonem č. 433 ze dne 30. prosince 2015, byl program mateřského (rodinného) kapitálu účinný

Jak se počítá dovolená v roce 2020: po propuštění, po vyhlášce a pro učitele

Zdravím, má drahá! Každý zaměstnanec chce, aby mu společnost zaplatila co nejvíce. Proto často místo roční dovolené chce

Sbírka léčebných příběhů pro děti. Autorka Julia Lavrenchenko

Dobrý den všem, drahá! Příběhy mohou nejen pobavit, ale také zacházet. Mohou být použity k řešení mnoha problémů.

Dávky v mateřství v roce 2020 pro pracující a nepracující matky: minimální a maximální částka. Jak vypočítat mateřský příspěvek?

Vyhláška je bezpochyby skvělá doba, kdy máme příležitost přestávku v práci a věnovat se mateřství. A

Mrkvové sladkosti - recept na mrkvové sladkosti doma

Zdravím, má drahá! Dnes s vámi připravíme zdravé mrkvové sladkosti. Mohou být podávány s čajem jako dospělí,

Jednorázová platba 10 000 rublů na dítě od 3 do 16 let: jak vydávat a přijímat?

Přeji vám krásný den, drahá! Dne 11. května 2020 ruský prezident Vladimir Putin znovu oslovil Rusy výzvou

Mezinárodní den rodiny 15. května: historie svátků, gratulace, význam rodinných vztahů

Zdravím všechny mé miláčky! Téměř třicet let se 15. května oslavuje po celém světě jako Mezinárodní den rodiny.

Marla Silli „Flyledi School: Jak vyčistit dům a v životě“

Zdravím, má drahá! Dnešní článek je věnován manželkám v domácnosti, které sní o zefektivnění svého života a zároveň si užijí útulný domov. Mluvený projev

Příběh škodlivého mikrobu

Autor: Julia Lavrenchenko Od nepaměti žije v lidském těle velké množství různých mikrobů. Některé z nich jsou velmi užitečné a jiné

Makrela konzervovaná rybí polévka s proso - můj recept na fotografie v pomalém sporáku

Dobrý den všem, drahá! Dnes s vámi připravíme lahodnou rybí polévku v pomalém hrnci. I když na to

Jak používat Paracetamol pro děti s dávkou 200 mg

V dětství se často vyskytují situace, kdy dítě musí brát léky, zvláště běžnou patologií je horečka. Když se objeví horečka, lékaři předepíší paracetamol 200 nebo léky, které jej obsahují. V tomto článku budeme hovořit o pravidlech užívání tohoto léku a jeho dávkování pro děti.

Paracetamol 200 návod k použití pro děti

Podle paracetamolu 200 miligramů o lécích, návodu k použití pro děti, jeho složení má řadu kontraindikací. Nástroj nelze vzít, pokud má dítě přecitlivělost na složky léku, v takových případech je nástroj nahrazen alternativními metodami.

Kromě toho se lék nedoporučuje pacientům trpícím onemocněním ledvin a jater, protože může vyvolat rozvoj závažných komplikací těchto orgánů.

Pokyny k použití paracetamolu 200 v tabletách také zakazují používání léků k léčbě dětí, jejichž věk nedosáhl tří let. V tomto věku se tableta zpravidla dělí na několik částí.

Poznámka! Lékaři také nedoporučují použití léku v kombinované terapii s jinými léky, které obsahují podobnou účinnou látku.

Uvolněte formu a složení

Paracetamol 200 mg tablety podle pokynů jsou analgetika a antipyretika s mírným protizánětlivým účinkem. Jsou zvláště účinné při horečce způsobené infekčními a virovými patologiemi..

Terapeutický účinek léčiva je založen na expozici bolestivým centrům, v důsledku čehož se zvyšuje práh vnímání bolesti. Hlavní výhodou léčiva je to, že nemá nepříznivý vliv na sliznice gastrointestinálního traktu. Lék rychle vstupuje do krevního řečiště, nehromadí se a je zcela vyloučen z těla během čtyř hodin.

Léčivou látkou léčiva je paraacetaminofen, je to také paracetamol. Jednou z výhod léku je mnoho forem uvolňování, zvažte je:

  1. Čípky - používají se k léčbě kojenců od tří měsíců. Výhodou uvolnění této formy je to, že rektální čípky jsou pomaleji absorbovány do krve, takže účinek trvá déle.
  2. Sirup - obsahuje cukr, proto je u pacientů s diabetem kontraindikován. Doporučeno pro použití od 12 let.
  3. Suspenze - obsahuje glycerol, sacharózu, aroma, sorbitol. Přiřadit novorozencům od jednoho měsíce.
  4. Tobolky a tablety - doporučené pro kojence od tří let. V lékárnách se prodává 500 a 200 miligramů.

Poznámka! Při léčbě dětí různého věku jsou suspenze a sirupy zvláště oblíbené, ale mají velké množství chutí a vůní, které u malého pacienta mohou vyvolat alergii. V tomto případě je nejvýhodnější použití rektálních čípků, které jsou bezpečnější a jemnější..

farmaceutický účinek

Tento lék je nesteroidní analgetikum, které neovlivňuje produkci COX a má méně kontraindikací, méně škodlivých než jiné léky ze skupiny NSAID.

Kromě toho tento lék nedráždí gastrointestinální sliznici a nenarušuje rovnováhu voda-sůl v těle. Paracetamol má zároveň příznivý účinek na COX, což je způsobeno jeho analgetickými a antipyretickými vlastnostmi.

Lék je dobře vstřebáván ze žaludku, takže ve formě tablet je účinnější při vysokých teplotách než rektální čípky. Lék působí dostatečně rychle, po půl hodině v těle je pozorována jeho nejvyšší koncentrace. Trvání účinku trvá asi čtyři hodiny.

Popis a vlastnosti léčiva

Paracetamol má silný analgetický a antipyretický účinek. Jeho protizánětlivé vlastnosti jsou špatně vyjádřeny, proto se tento nástroj používá k léčbě různých druhů zánětů v kombinaci s jinými léky ze skupiny NSAID.

Pokud je uvedeno užívání léku, jaké informace obsahuje návod k použití 200 mg tablet paracetamolu pro děti? Budeme o tom hovořit v následujících odstavcích.

Indikace pro použití

Tento lék je předepsán v následujících případech:

  • Horečka způsobená infekčními a virovými nemocemi;
  • Bolest střední a slabé závažnosti;
  • Migréna;
  • Arthralgia;
  • Bolest zubů;
  • Neuralgie;
  • Bolest hlavy;
  • Bolest svalů;
  • Pocity bolesti vyplývající z poranění a poškození kůže;
  • Myalgie;
  • Břišní bolest;
  • Algodismenorea.

Kontraindikace

Mezi kontraindikace jsou zaznamenány následující stavy:

  1. Individuální nesnášenlivost součástí;
  2. Věk prsu do jednoho měsíce;
  3. Jaterní a renální selhání;
  4. Gilbertův syndrom;
  5. Těhotenství a kojení;
  6. Nedostatek glukózy;
  7. Rakovinové nádory;
  8. Virová hepatitida;
  9. Pokročilý věk;
  10. Chronický alkoholismus;
  11. Diabetes mellitus (sirup).

Dávkování a podávání

Paracetamol 200 mg, jaké dávky jsou povoleny dětem? Tato otázka je zajímavá pro mnoho matek. Lék v tabletách by se měl užívat s velkým množstvím tekutin jednu hodinu po jídle. Pokud toto pravidlo nebude dodrženo, nebude mít paracetamol 200 mg pro děti v uvedené dávce požadovaný účinek.

Při teplotě 38 stupňů se paracetamol 200 mg podává dětem v tabletách v následujících dávkách:

  • od 3 do 6 měsíců - 350 miligramů;
  • od 6 měsíců do roku - 500 miligramů;
  • od 1 roku do 3 let - 750 miligramů;
  • od 3 let do 6 let - 1 gram;
  • od 6 let do 9 let - 1,5 gramu;
  • od 9 let do 12 let - 2 gramy.

U dětí do tří měsíců stanoví maximální přípustnou dávku lékař v závislosti na hmotnosti, výpočet se provádí v poměru 1 mg / kg.

Dávka paracetamolu 200 mg v suspenzi pro děti je následující:

  • od 3 měsíců do roku - 5 mililitrů;
  • od roku 3 let do 6 let - 10 mililitrů;
  • od 6 do 12 let - 20 mililitrů.
  • od 3 do 6 měsíců - 80 miligramů 1krát denně;
  • od 6 měsíců do roku - 80 miligramů 2krát denně;
  • od 1 roku do 3 let - 80 miligramů 3 denně;
  • od 3 let do 6 let - 150 miligramů 2krát denně;
  • od 6 let do 9 let - 150 miligramů 3krát denně;
  • od 9 let do 12 let - 200 miligramů.

Četnost ošetření při teplotě, bez ohledu na formu uvolňování, je tři dny s intervalem příjmu čtyři hodiny.

Těhotenství a kojení

Během těhotenství a během kojení se lék používá jen zřídka a pouze podle pokynů lékaře. V prvním případě jsou jakékoli léky kontraindikovány, aby nedošlo k poškození zdraví nenarozeného dítěte. Ve druhém případě jde o to, že se droga hromadí v mateřském mléce v malém množství.

Vedlejší efekty

Při užívání léku v dávkách uvedených v návodu zpravidla nejsou zaznamenány žádné vedlejší účinky. Vedlejší účinky se mohou vyskytnout s přecitlivělostí na složky a zhoršenou funkcí jater a ledvin..

V takových případech si pacient zaznamená výskyt následujících příznaků:

  1. alergie, vyrážka, svědění, kopřivka;
  2. zvracení a nevolnost;
  3. závrať;
  4. ztráta orientace v prostoru;
  5. bolest v žaludku;
  6. nespavost;
  7. exacerbace patologií jater a ledvin;
  8. bolest v srdci;
  9. zažívací rozrušení.

speciální instrukce

Při používání přípravku k léčbě dětí je třeba dodržovat následující pravidla:

  • Tablety se nepodávají více než čtyřikrát denně.
  • Dávka léku závisí na tělesné hmotnosti a věku dítěte.
  • Naneste produkt při teplotách nad 38 stupňů.
  • Délka léčby by neměla přesáhnout tři dny.
  • Není nutné používat lék pro preventivní účely.
  • Nepoužívejte lék v kombinaci s jinými léky s podobnou účinnou látkou.

Interakce s jinými drogami

Paracetamol interaguje s různými léky. Zvažte tento účinek na jejich léčivé vlastnosti:

  1. Uricosuric - snižuje terapeutické vlastnosti;
  2. Antikoagulancia - zvyšuje jejich toxicitu;
  3. Ethanol - kombinace vyvolává vznik akutního pankreatinu;
  4. Barbituráty - snižuje terapeutický účinek;
  5. Cimetidin - zvyšuje riziko intoxikace těla;
  6. NSAID - kombinace přispívá k rozvoji nekrózy;
  7. Salicyláty - mohou vyvolat rakovinu močového měchýře a kolik;
  8. Myelotoxické látky - zvyšuje riziko hematotoxicity;
  9. Diflunisal - zvyšuje hromadění látek v krvi.

Předávkovat

Pokud nejsou dodrženy přijatelné dávky, je možný vývoj intoxikace těla v akutní nebo chronické formě. Pro dítě je nebezpečná jednorázová dávka nad 150 miligramů, což může vést ke smrtelnému poškození jater. K akutní formě dochází dvě hodiny po podání. Chronické předávkování se vyvíjí do 24 hodin po aplikaci.

Předávkování je doprovázeno následujícími příznaky:

  • Zvracení
  • Nevolnost;
  • Průjem;
  • Mdloby;
  • Zbarvení kůže;
  • Poruchy jater a ledvin.

Když se objeví první příznaky předávkování, musí pacient zavolat sanitku a vytí žaludek. Žaludek se promývá slabým roztokem manganistanu draselného, ​​dokud není tekutina čirá.

S rozvojem renální nebo jaterní nedostatečnosti musí být pacient hospitalizován. V některých případech může být nutná transplantace jater. Dítě snáší intoxikaci mnohem snadněji než dospělý, je to kvůli vlastnostem metabolismu.

S rozvojem renální nebo jaterní nedostatečnosti musí být pacient hospitalizován. V některých případech může být nutná transplantace jater..

Podmínky skladování a data exspirace

Uchovávejte přípravek na chladném a suchém místě při teplotě vzduchu nejvýše 25 stupňů a při normální vlhkosti. Droga by měla být uložena na místě, kde děti nemají přístup. Doba použitelnosti léčiva je tři roky od data výroby. Nepoužívejte lék po uplynutí doby použitelnosti.

Paracetamol je účinný lék, který normalizuje tělo a eliminuje bolest. Často se používá k léčbě dětí. Paracetamol má však řadu kontraindikací, které přispívají k rozvoji závažných komplikací. Během léčby touto látkou je rovněž nutné dodržovat přípustné dávky a četnost léčby, jinak existuje vysoké riziko těžké intoxikace těla. Nepoužívejte paracetamol bez lékařského předpisu a pro preventivní účely.

Paracetamol

Ceny v online lékárnách:

Paracetamol je narkotický analgetikum, které blokuje cyklooxygenázy (COX-1 a COX-2) hlavně v centrálním nervovém systému a ovlivňuje centra termoregulace a bolesti..

Uvolněte formu a složení

K dispozici jsou následující lékové formy Paracetamolu:

  • Tablety: bílá se smetanovým nádechem nebo bílá, plochá válcová, se zářezem a zkosenou hranou (10 ks. V obrysových celcích nebo bezjacheyakovyh balení; 2 nebo 3 balení v kartonu);
  • Rektální čípky pro děti: ve tvaru torpéda, od bílé se nažloutlým nebo krémovým nádechem do bílé (5 ks. V baleních obrysových buněk; 2 balení v kartonu);
  • Sirup (100 ml v lahvích; 1 láhev v lepenkové krabici);
  • Suspenze pro perorální podání (100 ml v lahvičkách z tmavého skla s dávkovací lžičkou v sadě; 1 sada v kartonu).

1 tableta obsahuje:

  • Účinná látka: paracetamol - 200 nebo 500 mg;
  • Pomocné složky: laktóza (mléčný cukr), kyselina stearová, bramborový škrob, želatina.

1 čípek obsahuje:

  • Účinná látka: paracetamol - 100 mg;
  • Pomocné složky: pevná tuková báze.

5 ml sirupu obsahuje:

  • Účinná látka: paracetamol - 24 mg;
  • Pomocné složky: voda, benzoát sodný, aromatické přísady, riboflavin, ethylalkohol, propylenglykol, trisubstituovaný citrát sodný, kyselina citronová, sorbitol, cukr.

5 ml suspenze obsahuje:

  • Účinná látka: paracetamol - 120 mg;
  • Pomocné složky: čištěná voda, příchutí pomerančů nebo jahod, potravinářský sorbitol (sorbitol), glycerol (glycerin), sacharóza (cukr), propylenglykol, methylparahydroxybenzoát (nipagin), xantanová guma (xantanová guma), RC-591 avicellum (mikrokelulóza celulózy, mikrokrystalická celulóza mikrokrystalická celulóza) sodík).

Indikace pro použití

  • Neuralgie;
  • Bolest zubů;
  • Bolest svalů
  • Revma;
  • Bolest se zraněním a popáleninami;
  • Bolest hlavy (včetně migrény);
  • Zvýšená tělesná teplota s nachlazením a chřipkou;
  • Algodismenorea (tablety);
  • Po vakcinaci hypertermie (suspenze);
  • Horečka pro infekční a zánětlivá onemocnění (sirup, suspenze).

Kontraindikace

  • Závažné poškození funkce jater nebo ledvin (tablety, sirup);
  • Chronický alkoholismus (sirup);
  • Novorozenecké období (čípky, pozastavení);
  • Dětský věk do 3 let (tablety, sirup);
  • Přecitlivělost na složky léčiva.

Navíc k pozastavení:

  • Nemoci krevního systému;
  • Genetický nedostatek glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
  • Malabsorpce glukózy-galaktózy, intolerance fruktózy, nedostatek sacharózy / isomaltázy.

Relativní pro čípky a sirup (musí být používán s velkou opatrností, protože existuje pravděpodobnost komplikací):

  • Virová hepatitida;
  • Benigní hyperbilirubinémie (včetně Gilbertovho syndromu).

Navíc pro čípky:

  • Renální a jaterní nedostatečnost;
  • Onemocnění krve (trombocytopenie, leukopenie);
  • Věk prsu do 3 měsíců.

Navíc pro sirup:

  • Alkoholismus;
  • Alkoholické poškození jater;
  • Deficit glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
  • Současná terapie s jinými léčivy obsahujícími paracetamol;
  • Těhotenství;
  • Období kojení;
  • Starší věk.

Dávkování a podávání

Tablety

Tablety se užívají perorálně po 1-2 hodinách po jídle se spoustou tekutin.

  • Děti starší 12 let, dospělí (včetně starších pacientů): 500–1 000 mg denně; maximální denní dávka je 4000 mg (ne více než 8 tablet po 500 mg);
  • Děti do 12 let (s hmotností do 40 kg): 2000 mg denně, rozdělena do 4 dávek;
  • Děti do 9 let (s hmotností do 30 kg): 1500 mg denně, rozdělena do 4 dávek;
  • Děti od 3 do 6 let (o hmotnosti 15–22 kg): 1 000 mg denně, rozděleno do 4 dávek.

Mezi užitím tablet by měl být dodržen interval nejméně 4 hodin. Nedoporučuje se překračovat uvedené dávky..

Denní dávka pro zhoršenou funkci jater a ledvin, Gilbertův syndrom a také u starších pacientů by měla být snížena a interval mezi dávkami léčiva by měl být zvýšen.

Pokud příznaky přetrvávají, vyhledejte lékaře..

Čípky

Čípky se používají rektálně: 2-4 krát denně s intervalem 4 hodin (alespoň).

Dávkování paracetamolu se stanoví individuálně v závislosti na věku a tělesné hmotnosti dítěte. V průměru je jednorázová dávka - 10 - 12 mg na 1 kg tělesné hmotnosti; maximální denní příjem - 60 mg na 1 kg tělesné hmotnosti.

Dávkový režim (jednotlivé dávky):

  • 6-12 měsíců: 0,5-1 čípek;
  • 1-3 roky: 1-1,5 čípků;
  • 3-5 let: 1,5-2 čípky;
  • 5-10 let: každé 2,5-3,5 čípků;
  • 10-12 let: každý 3,5-5 čípků.

Je povoleno používat lék u dětí mladších tří měsíců v případech horečky způsobené očkováním..

Sirup

Sirup se užívá perorálně: frekvence podávání je 3-4krát denně.

  • Děti 3-12 měsíců: 2,5-5 ml;
  • Děti 1-5 let: 5-10 ml;
  • Děti 5-12 let: 10-20 ml;
  • Dospělí a děti vážící více než 60 kg: 20–40 ml.

Suspenze

Suspenze se užívá perorálně před jídlem v nezředěné formě, omývá se velkým množstvím tekutiny. Bezprostředně před použitím lahvičku se suspenzí protřepejte..

Doporučené dávkování: 4krát denně s intervalem 4 hodin (alespoň).

Dávka léku pro děti se stanoví v závislosti na věku a tělesné hmotnosti. Jedna dávka je 10 až 15 mg na 1 kg tělesné hmotnosti; denně - 60 mg (ne více) na 1 kg tělesné hmotnosti.

Dávkový režim (jednotlivé dávky):

  • Děti 1-3 měsíce: symptomatická terapie vakcinačních reakcí - 2,5 ml, s možným opakovaným použitím dávky alespoň po 4 hodinách. Pokud tělesná teplota po opakované dávce neklesne, měli byste se poradit s lékařem (použití Paracetamolu pro děti této věkové skupiny je možné pouze pod dohledem lékaře);
  • Děti od 3 měsíců do 1 roku: 2,5-5 ml;
  • Děti 1-6 let: 5-10 ml;
  • Děti 6-14 let: 10-20 ml.

Jedna dávka suspenze pro děti (v závislosti na tělesné hmotnosti) a pro dospělé:

  • 4-8 kg: 2,5 ml;
  • 8-16 kg: 5 ml;
  • 16-32 kg: 10 ml;
  • 32 kg: 15-20 ml;
  • Dospělí: 20 ml 4krát denně (již ne).

Všechny lékové formy Paracetamolu bez lékařského předpisu se nedoporučují déle než 5 dní jako anestetikum a déle než 3 dny jako antipyretika..

Vedlejší efekty

Během léčby paracetamolem (jakákoli forma uvolňování) se mohou objevit alergické reakce.

Tablety, sirup

Při užívání léku v doporučených dávkách, v souladu se všemi požadavky lékaře, jsou vedlejší účinky při užívání vzácné:

  • Endokrinní systém: hypoglykémie;
  • Trávicí systém: nevolnost, epigastrická bolest, zvýšená aktivita jaterních enzymů, hepatonekróza.

Někdy také možné: alergické reakce (kopřivka, svědění, kožní vyrážky, Quinckeho edém), epigastrická bolest, nevolnost, závratě, Lyellův syndrom (toxická epidermální nekrolýza), multiformní exsudativní erytém (včetně Stevens-Johnsonova syndromu); nespavost; agranulocytóza, trombocytopenie, anémie.

Při delším používání ve velkých dávkách je pravděpodobné zvýšené riziko poškození hematopoetického systému, funkce jater a ledvin.

Čípky

Vzácně: poruchy krvetvorby (methemoglobinémie, trombocytopenie, anémie).

Suspenze

Trombocytopenie, agranulocytóza, leukopenie, bolest břicha, nauzea, zvracení; při dlouhodobém užívání ve velkých dávkách - pancytopenie, methemoglobinémie, aplastická a hemolytická anémie; hepatotoxické a neurotoxické účinky.

speciální instrukce

Stavy / nemoci, při kterých byste se měli před užitím Paracetamolu poradit se svým lékařem:

  • Těžké onemocnění ledvin nebo jater;
  • Současné užívání léků proti nevolnosti a zvracení, léků, které snižují hladinu cholesterolu v krvi;
  • Současná léčba antikoagulanty a potřeba každodenního užívání léků proti bolesti po dlouhou dobu.

Při dlouhodobé terapii léčivem se doporučuje pravidelné sledování funkčního stavu jater a periferní krve..

Paracetamol by neměl být užíván současně s alkoholickými nápoji a také s pacienty náchylnými k chronické konzumaci alkoholu, protože je možné toxické poškození jater.

Vzhledem k možnému předávkování se nedoporučuje užívat lék v kombinaci s jinými léky obsahujícími paracetamol.

Paracetamol zkresluje výsledky laboratorních studií kyseliny močové a glukózy v krevní plazmě.

Pacienti s diabetem by si měli být vědomi, že suspenze obsahuje sacharózu a sorbitol: v 5 ml - 0,25 XE (chléb).

Léková interakce

Účinek paracetamolu na léky / látky se současným použitím:

  • Nepřímé antikoagulancia: při dlouhodobém používání zvyšuje jejich účinek, což zvyšuje riziko krvácení;
  • Urikosurické přípravky: mohou snižovat jejich aktivitu.

Léky / látky, které ovlivňují paracetamol při současném použití:

  • Induktory mikrosomálních oxidačních enzymů v játrech (tricyklická antidepresiva, fenylbutazon, flumecinol, ethanol, fenytoin, zidovudin, rifampicin, karbamazepin, difenin, barbituráty): v případě předávkování zvyšují riziko jeho hepatotoxického účinku;
  • Barbituráty: při dlouhodobém používání snižovat jeho účinnost;
  • Inhibitory mikrosomální oxidace (cimetidin): snižují riziko hepatotoxicity;
  • Další nesteroidní protizánětlivá léčiva: zvyšují jeho nefrotoxický účinek;
  • Diflunisal: zvyšuje plazmatickou koncentraci o 50% (riziko hepatotoxicity);
  • Myelotoxická léčiva: zvyšují projevy hematotoxicity;
  • Metoklopramid a domperidon: zvýšení jeho absorpční rychlosti;
  • Cholestyramin: snižuje jeho absorpční rychlost.

Při současném použití paracetamolu ve vysokých dávkách se salicyláty se zvyšuje riziko vzniku rakoviny močového měchýře a ledvin; s ethanolem - riziko vzniku akutní pankreatitidy.

Podmínky skladování

Skladujte na suchém místě nepřístupném dětem a chráněném před světlem; tablety, sirup - při teplotách do 25 ° C, čípky - do 15 ° C.

  • Pilulky, sirup - 3 roky;
  • Čípky - 2 roky.

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a stiskněte Ctrl + Enter.

Paracetamol - návod k použití

Evidenční číslo:

Jméno výrobku:

Mezinárodní nechráněný název nebo název skupiny:

Dávková forma:

Složení na tabletu

Účinná látka:
Paracetamol - 500,0 mg

Pomocné látky:
bramborový škrob -30,2 mg
povidon K 30 -14,3 mg
stearát hořečnatý - 4,4 mg
kyselina stearová - 1,1 mg

Popis

Kulaté ploché válcové tablety bílé nebo téměř bílé barvy, se zkosením, s výřezem na jedné straně a rytím "R" na druhé straně.

Farmakoterapeutická skupina:

narkotický analgetikum.

ATX kód:

Farmakologické vlastnosti

Farmakodynamika
Paracetamol má antipyretický a analgetický účinek. Narkotický analgetikum blokuje cyklooxygenázu I a II hlavně v centrálním nervovém systému a ovlivňuje centra bolesti a termoregulace. V zanícených tkáních neutralizují buněčné peroxidázy účinek paracetamolu na COX, což vysvětluje téměř úplnou absenci protizánětlivého účinku. Protože paracetamol má extrémně malý účinek na syntézu prostaglandinů v periferních tkáních, nemění metabolismus vody a elektrolytů a nezpůsobuje poškození sliznice gastrointestinálního traktu. Paracetamol je tedy zvláště vhodný pro pacienty s anamnézou gastrointestinálních nemocí (jako je anamnéza gastrointestinálního krvácení nebo starší pacienti) nebo pro pacienty, kteří současně užívají léky, kdy nemusí být žádoucí inhibice periferních prostaglandinů.

Farmakokinetika
Vstřebávání
Absorpce je vysoká, léčivo se rychle a téměř úplně vstřebává z gastrointestinálního traktu. TCmax dosaženo po 0,5-2 hodinách; Zmax- 5-20 mcg / ml. Komunikace s plazmatickými proteiny - 15%. Prostupuje hematoencefalickou bariérou. Do mateřského mléka přechází méně než 1% dávky paracetamolu kojící matky. Terapeuticky účinná plazmatická koncentrace paracetamolu se dosáhne, když se podává v dávce 10 až 15 mg / kg.

Metabolismus
Metabolizuje se v játrech (90–95%): 80% vstupuje do konjugačních reakcí s kyselinou glukuronovou a sírany za vzniku inaktivních metabolitů; 17% podléhá hydroxylaci za vzniku 8 aktivních metabolitů, které jsou konjugovány s glutathionem za vzniku již neaktivních metabolitů. S nedostatkem glutathionu mohou tyto metabolity blokovat enzymatické systémy hepatocytů a způsobit jejich nekrózu. Na metabolismu léčiva se podílejí také isoenzymy CYP2E1, CYP1A2 a v menší míře izoenzym CYP3A4. Další metabolické cesty zahrnují hydroxylaci na 3-hydroxyparacetamol a methoxylaci na 3-methoxyparacetamol, které jsou následně konjugovány na glukuronidy nebo sulfáty. U dospělých převládá glukuronidace, u novorozenců (včetně předčasně narozených dětí) a malých dětí - sulfatace. Konjugované metabolity paracetamolu (glukuronidy, sulfáty a konjugáty s glutathionem) mají nízkou farmakologickou (včetně toxickou) aktivitu.

Chov
Poločas (T1 / 2) je 1-4 hodiny. Vylučují se ledvinami ve formě metabolitů, hlavně konjugátů, pouze 3% v nezměněné podobě. U starších pacientů se clearance paracetamolu snižuje a vylučovací poločas se zvyšuje.

Indikace pro použití

Anestetika pro mírnou až středně silnou bolest: artralgie, myalgie, neuralgie, migréna, bolesti zubů a hlavy, algomenorea. bolest ze zranění a popálenin.

Antipyretika pro akutní respirační onemocnění a jiná infekční a zánětlivá onemocnění doprovázená horečkou.

Kontraindikace

  • Přecitlivělost na paracetamol nebo na jakoukoli jinou složku léčiva;
  • těžce poškozená funkce jater nebo ledvin;
  • děti do 6 let.

Opatrně

Renální a jaterní selhání mírné až střední závažnosti, benigní hyperbilirubinémie (včetně Gilbertovho syndromu), nedostatek enzymu glukóza-6-fosfát dehydrogenáza, dehydratace, hypovolemie. anorexie, bulimie a kachexie (nedostatečný přísun glutathionu v játrech), virová hepatitida, alkoholické poškození jater, alkoholismus, těhotenství, kojení, stáří.
V těchto případech byste se měli před užitím léku poradit se svým lékařem.

Používejte během těhotenství a kojení

Těhotenství
Ve studiích na zvířatech a ve studiích prováděných na lidech nebylo riziko použití léku u těhotných žen ani škodlivých účinků léku na vývoj embrya a plodu. Paracetamol lze použít během těhotenství, je však vhodné použít minimální účinnou dávku a co nejkratší možnou dobu.

Kojení
V malém množství přejděte do mateřského mléka. Ve studiích nebyly zjištěny škodlivé účinky paracetamolu na tělo dítěte během kojení, mělo by se však používat opatrně..

Dávkování a podávání

Uvnitř, s velkým množstvím tekutiny, 1-2 hodiny po jídle (příjem bezprostředně po jídle vede ke zpoždění nástupu účinku).

Dospělí (včetně starších osob) a děti starší 12 let (tělesná hmotnost nad 40 kg) 500 mg - 1 g až 4krát denně, je-li to nutné.

Jedna dávka je 500 mg (1 tableta). Maximální jednotlivá dávka je 1 g (2 tablety). Maximální denní dávka je 4 g (8 tablet). Interval mezi dávkami - nejméně 4 hodiny.

Děti od 6 do 12 let vypočítají dávku na základě tělesné hmotnosti dítěte: maximální jednorázová dávka je 15 mg / kg (1/2 tablety-1 tableta) tělesné hmotnosti 4krát denně, maximální denní dávka je 60 mg / kg (4 tablety) ) tělesná hmotnost. Interval mezi dávkami - nejméně 4 hodiny.

U dospělých se paracetamol nedoporučuje používat déle než 5 dní jako anestetikum a déle než 3 dny jako antipyretikum bez jmenování a dohledu lékaře.

U dětí se paracetamol nedoporučuje používat déle než 3 dny bez jmenování a dohledu lékaře. Nepřekračujte uvedenou dávku.

U pacientů s chronickým nebo dekompenzovaným onemocněním jater, se selháním jater, chronickým alkoholismem, u emocionovaných pacientů as dehydratací by denní dávka neměla přesáhnout 3 g.

Nepřekračujte uvedenou dávku. Měla by se užít nejmenší dávka nezbytná k dosažení tohoto účinku. Interval mezi dávkami by měl být alespoň 4 hodiny. Lék by neměl být užíván současně s jinými léky obsahujícími paracetamol. Zvýšení denní dávky paracetamolu nebo trvání léčby je možné pouze pod dohledem lékaře.

Vedlejší účinek

Ke stanovení frekvence nežádoucích účinků (HP) byla použita následující kritéria: „často“ (≥ 1/100,

Paracetamol

Složení

Složení paracetamolu v tabletách obsahuje 500 nebo 200 mg účinné látky.

Složení léčiva ve formě rektálních čípků obsahuje 50, 100, 150, 250 nebo 500 mg účinné látky.

Složení paracetamolu vyrobené ve formě sirupu, účinná látka je obsažena v koncentraci 24 mg / ml.

Formulář vydání

  • tablety (6 nebo 10 ks v blistrech nebo v baleních bez buněk);
  • sirup 2,4% (50 ml lahvičky);
  • 2,4% suspenze (100 ml lahvičky);
  • rektální čípky 0,08, 0,17 a 0,33 g (5 ks v blistrech, 2 balení v balení).

Kód OKPD pro Paracetamol je 24.41.20.195.

farmaceutický účinek

Farmakologická skupina, do které látka patří: narkotická analgetika, včetně nesteroidních a jiných protizánětlivých léčiv.

Lék má antipyretické a analgetické účinky..

Farmakodynamika a farmakokinetika

Paracetamol je narkotický lék proti bolesti, jehož vlastnosti a mechanismus účinku jsou způsobeny schopností blokovat (hlavně v centrálním nervovém systému) COX-1 a COX-2, přičemž ovlivňují centra termoregulace a bolesti.

Lék nemá protizánětlivý účinek (protizánětlivý účinek je tak zanedbatelný, že může být zanedbán) v důsledku skutečnosti, že účinek látky na COX je v zánětlivých tkáních neutralizován enzymem peroxidáza..

Absence blokujícího účinku na syntézu Pg v periferních tkáních určuje nepřítomnost negativního účinku na metabolismus vody a elektrolytů v těle, jakož i na sliznici zažívacího kanálu..

Absorpce léčiva je vysoká, Cmax je od 5 do 20 μg / ml. Koncentrace v krvi dosáhne maxima během 0,5-2 hodin. Látka může procházet BBB..

V případě hepatitidy B proniká paracetamol do mléka kojící matky v množství nepřesahujícím 1%.

Látka v játrech je biotransformována. Pokud je metabolizace prováděna pod vlivem mikrozomálních jaterních enzymů, vytvářejí se toxické produkty intermediárního metabolismu (zejména N-acetyl-b-benzochinonimin), které při nízké hladině glutathionu v těle mohou způsobit poškození a nekrózu jaterních buněk..

Zásoby glutathionu jsou vyčerpány, když se vezme 10 nebo více gramů paracetamolu.

Dvě další cesty metabolismu paracetamolu jsou konjugace se sulfáty (převládající u novorozenců, zejména u novorozenců narozených před porodem) a konjugace s glukuronidy (převládají u dospělých)..

Konjugované metabolické produkty vykazují nízkou farmakologickou aktivitu (včetně toxických).

T1 / 2 - od 1 do 4 hodin (u starších lidí může být tento ukazatel velký). Vylučuje se hlavně ve formě konjugátů ledvinami. Pouze 3% odebraného paracetamolu se vylučuje v čisté formě.

Indikace pro použití

Indikace pro použití Paracetamolu:

  • bolestový syndrom (droga se užívá s bolestmi zubů, s algodismenorou, s bolestmi hlavy, neuralgií, myalgií, artralgií, migrénou);
  • febrilní infekce.

Tableta rozdrcená na prášek je nouzovou pomůckou pro akné (aplikujte lék na postižené místo po dobu nejvýše 10 minut).

Pokud je nutné rychle zmírnit bolest a zánět (například po chirurgickém zákroku) a také v situacích, kdy není možné podávání tablet / suspenze dovnitř, zavedení paracetamolu do / z.

Tento léčivý přípravek je určen pro symptomatickou terapii, která snižuje intenzitu zánětu a bolesti v době použití. Nemá vliv na progresi onemocnění.

Proč je paracetamol potřebný pro nachlazení??

Co je paracetamol? Jedná se o narkotikum s výraznou antipyretickou účinností, které vám umožňuje zastavit bolest s minimálními možnými negativními důsledky pro tělo..

Realizovatelnost použití léku nachlazení je způsobena skutečností, že charakteristickými příznaky epizody nachlazení jsou: vysoká (často křečovitá) teplota, která se zvyšuje se zvyšující se slabostí tělesné teploty, celková malátnost, bolest (obvykle vyjádřená jako migréna).

Hlavní výhodou použití paracetamolu z teploty je to, že antipyretický účinek léku je blízký přirozeným mechanismům chlazení těla.

Tím, že působí na centrální nervový systém, produkt lokalizuje působení v hypotalamu, což pomáhá normalizovat proces termoregulace a umožňuje vám aktivovat ochranné mechanismy těla.

Kromě toho ve srovnání s většinou ostatních NSAID lék působí selektivně a vyvolává minimum vedlejších účinků..

Pomáhá Paracetamol při bolestech hlavy??

Lék je účinný při jakékoli bolesti střední intenzity. Je však určen pro symptomatickou léčbu. To znamená, že lék pomáhá eliminovat příznaky, aniž by se odstranila příčina, která je způsobila. Měl by být použit jednou.

Kontraindikace Paracetamol

Kontraindikace při užívání léku jsou přecitlivělost, vrozená hyperbilirubinémie, nedostatek enzymů G6PD, závažné patologie ledvin / jater, onemocnění krve, alkoholismus, leukopenie, těžká anémie.

Vedlejší efekty

Vedlejší účinky se nejčastěji projevují ve formě reakcí přecitlivělosti. Příznaky alergie na lék: kopřivka, svědění kůže, výskyt vyrážky, Quinckeho edém.

Někdy může být užívání léku doprovázeno poruchami krvetvorby (agranulocytóza, trombocytopenie, pancytopenie, leukopenie, neutropenie) a dyspeptickými jevy..

Při dlouhodobém užívání vysokých dávek je možný hepatotoxický účinek.

Návod k použití Paracetamol

Paracetamol tablety: návod k použití. Mohu dát dětem pilulky?

Dávkování pro dospělé a děti starší 12 let (pokud jejich tělesná hmotnost přesahuje 40 kg) je až 4 g / den. (20 tab. 200 mg nebo 8 tab. 500 mg).

Dávka přípravku Paracetamol MS, Paracetamol UBF a léčiv od jiných výrobců, které jsou k dispozici ve formě tablet, je 500 mg (v případě potřeby - 1 g) na 1 dávku. Paracetamol můžete užívat v tabletách až 4 p / den. Léčba pokračuje po dobu 5-7 dnů.

Vaše dítě můžete užívat tablety Paracetamolu v tabletách od 2 let. Optimální dávka paracetamolu v tabletách pro malé děti je 0,5 tab. 200 mg každých 4-6 hodin Od 6 let by mělo být dítěti podána celá tableta 200 mg se stejnou frekvencí použití.

Tablety paracetamolu 325 mg se používají od 10 let věku. U dětí ve věku 10–12 let je předepsáno perorální podání v dávce 325 mg 2 nebo 3 r / den. (nepřekračující maximální přípustnou dávku, která pro specifikovanou skupinu pacientů je 1,5 g / den.).

Dospělým a dětem starším 12 let se doporučuje užívat 1-3 tablety každé 4-6 hodiny.. Intervaly mezi dávkami by neměly být menší než 4 hodiny a dávka by měla být vyšší než 4 g / den.

S kojením a během těhotenství není paracetamol uveden jako zakázané léčivo. Pokud ji užijete při kojení dítěte v terapeutické dávce a v intervalech doporučených v pokynech, nepřekročí koncentrace v mléce 0,04-0,23% z celkové dávky léčivého přípravku.

Pokyny pro svíčky: jak často mohu brát a po jak dlouho lék působí ve formě čípků?

Čípky jsou určeny pro rektální použití. Čípky by měly být podávány do konečníku po očištění střev..

Dospělí jsou zobrazeni na 1 kartě. 500 mg od 1 do 4 r / den; nejvyšší dávka - 1 g na dávku nebo 4 g / den.

Pokyny pro svíčky Paracetamol pro děti

Dávka léku ve svíčkách pro děti se počítá v závislosti na hmotnosti dítěte a jeho věku. Dětské svíčky 0,08 g se používají od tří měsíců věku, svíčky 0,17 g se doporučují dětem od 12 měsíců do 6 let, svíčky 0,33 g se používají k léčbě dětí ve věku 7-12 let.

Podávají se najednou, přičemž mezi podáními musí být dodrženy alespoň 4hodinové intervaly po 3 nebo 4 kusech. během dne (v závislosti na stavu dítěte).

Pokud porovnáme účinnost paracetamolového sirupu s účinností čípků (to jsou tyto dávkové formy, které jsou nejčastěji předepisovány dětem), pak první působí rychleji a druhá - delší.

Protože použití čípků je ve srovnání s tablety pohodlnější a bezpečnější, je jejich použití o to důležitější, čím je dítě mladší. To znamená, že svíčky s paracetamolem pro novorozence jsou optimální lékovou formou.

Toxická dávka pro dítě je 150 (nebo více) mg / kg. To znamená, že pokud dítě váží 20 kg, může při užívání 3 g / den dojít k úmrtí na drogu.

Při výběru jedné dávky se použije vzorec: 10-15 mg / kg 2-3krát denně, po 4-6 hodinách. Nejvyšší dávka paracetamolu u dětí by neměla překročit 60 mg / kg / den.

Dětský paracetamol: návod k použití sirupu a suspenze

Dětský sirup se může používat k léčbě dětí starších než 3 měsíce. Dětská suspenze, protože neobsahuje žádný cukr, lze použít od 1 měsíce.

Jedna dávka sirupu pro děti od 3 do 12 měsíců je ½-1 čajová lžička, pro děti od 12 měsíců do 6 let - 1-2 lžičky, pro děti 6-14 let - 2-4 lžičky. Počet aplikací se pohybuje od 1 do 4krát denně (podávání léku dítěti by nemělo být více než 1krát za 4 hodiny).

Suspenze pro děti se podává podobně. Jak dát lék dětem do 3 měsíců, může to říci pouze ošetřující lékař.

Dávka paracetamolu pro děti by měla být také volena s ohledem na tělesnou hmotnost dítěte. Dávka by neměla přesáhnout 10-15 mg / kg při jedné dávce a 60 mg / kg / den. To znamená, že pokud je dítě ve věku 3 let, bude dávka léku (s průměrnou hmotností 15 kg) - 150 - 225 mg na 1 dávku.

Pokud v uvedené dávce sirup nebo suspenze pro děti nemá požadovaný účinek, musí být léčivo nahrazeno analogem s jinou účinnou látkou.

Někdy se kombinace paracetamolu a analginu používá ke zmírnění febrilního stavu (při teplotě 38,5 ° C a vyšší, což nejde dobře). Dávkování léků je následující:

  • Paracetamol - podle pokynů, s ohledem na hmotnost / věk;
  • Analgin - 0,3-0,5 mg / kg.

Tuto kombinaci nelze často použít, protože použití analginu podporuje nevratné změny ve složení krve.

Ambulance lékaři používají ke snížení velmi vysoké teploty lék v kombinaci s antihistaminiky a dalšími antipyretickými analgetiky.

Jednou z možností pro takzvanou „trojici“ je „Analgin + Aspirin + Paracetamol“. Jako doplněk k Paracetamolu lze použít následující sloučeniny: No-spa + Suprastin, No-spa + Analgin nebo Analgin + Suprastin.

No-shpa (může být nahrazen papaverinem) podporuje otevření spasmodických kapilár, antihistaminika (Suprastin, Tavegil) zvyšují účinek antipyretik.

Jak rychlý je lék?

Jak dlouho droga začne působit, závisí na tom, kdy byla přijata. Aby se účinek projevil co nejrychleji, je přípravek užíván hodinu nebo dvě po jídle. Pokud ji vypijete ihned po jídle, akce se vyvíjí pomaleji.

Jak užívat Paracetamol při teplotě?

Jako antipyretikum můžete používat maximálně 3 dny v řadě.

Jak vzít lék na bolest?

Trvání kurzu, pokud se lék používá k úlevě od bolesti, by nemělo přesáhnout 5 dní. O vhodnosti dalšího použití by měl rozhodnout lékař.

Při užívání paracetamolu na bolesti zubů nebo bolesti hlavy je třeba mít na paměti, že lék zmírňuje příznaky, ale nevyléčí základní onemocnění..

Předávkování paracetamolem

Příznaky předávkování, které se objevují první den:

  • nevolnost;
  • bledost kůže;
  • zvracení
  • bolest břicha;
  • anorexie;
  • metabolická acidóza;
  • zhoršený metabolismus glukózy.

Po 12–48 hodinách se mohou objevit známky jaterní dysfunkce..

Těžká otrava vyvolává:

Nejzávažnějším důsledkem předávkování je smrt..

Léčba zahrnuje podávání acetylcysteinu a methioninu pacientovi po dobu 8-9 hodin, které jsou prekurzory syntézy glutathionu, jakož i dárců SH-skupin.

Další léčba závisí na tom, jak dlouho byl lék užíván a jaká je jeho koncentrace v krvi..

Interakce

Lék snižuje účinnost urikosurických látek. Současné užívání vysokých dávek léku zvyšuje účinek antikoagulancií snížením produkce prokoagulancií v játrech.

Léky, které indukují mikrozomální oxidaci v játrech, ethanolu a hepatotoxických léčivech, stimulují produkci hydroxylovaných aktivních metabolitů, které mohou vyvolat vývoj závažných intoxikací i při mírném předávkování.

Účinnost léku klesá při dlouhodobé léčbě barbituráty. Ethanol vyvolává rozvoj akutní pankreatitidy. Léky, které potlačují mikrozomální oxidaci v játrech, snižují riziko hepatotoxických účinků.

Dlouhodobé kombinované užívání s jinými NSAID může vést k rozvoji renální papilární nekrózy, „analgetické“ nefropatie, nástupu terminálního (dystrofického) stadia selhání ledvin.

Současné užívání léku (ve vysokých dávkách) a salicylátů po dlouhou dobu zvyšuje pravděpodobnost rozvoje rakoviny močového měchýře nebo ledvin. Diflunisal zvyšuje koncentraci paracetamolu v krevní plazmě o 50%, a proto riziko hepatotoxicity.

Myelotoxická léčiva zvyšují hematotoxicitu léku, antispasmodika - zpožďují absorpci, enterosorbenty a cholesterol - snižují biologickou dostupnost.

Podmínky prodeje

Podmínky skladování

Chraňte před světlem a vlhkostí, mimo dosah dětí. Optimální teplota pro skladování sirupu není nižší než 18 ° C (je zakázáno zmrazovat lék), čípky - ne vyšší než 20 ° C.

Skladovatelnost

Čípky a sirup - 2 roky, tablety - 3 roky.

speciální instrukce

Paracetamol je antibiotikum nebo ne?

Lék není antibiotikum, jeho účinek je zaměřen na snížení bolesti a snížení teploty. Antibiotika inhibují růst a reprodukci bakterií.

Lék zvyšuje nebo snižuje krevní tlak?

Je spolehlivě známo, že tento nástroj nemá žádný vliv na krevní tlak (BP)..

Lék může normalizovat tlak pouze nepřímo, pokud jeho zvýšení je reakcí na bolest (snížení jeho závažnosti Paracetamol také snižuje krevní tlak).

Jaký je rozdíl mezi paracetamolem od různých výrobců?

Přípravky různých výrobců se mohou mírně lišit složením pomocných komponent a cenou. Základem je stejná látka..

Není tedy rozdíl v tom, proč Paracetamol MS pomáhá a co Paracetamol UBF v tabletách.

Recept v latině (ukázka):
Rp: Sup. Paracetamoli 0,05 (0,1; 0,25)
D.t.d. N 10 v sup.

Rp: Tab. Paracetamoli 0.2
D.t.d. Balení N 1.
S. 1/2 tablety 2-3 r / d

Analogy

Přípravky obsahující paracetamol: Paracetamol 325, Paracetamol MS, Streamol, Flutabs, Perfalgan, Paracetamol Extratab, Paracetamol UBF, Cececon D, Efferalgan, Panado Daleron, Ifimol.

Analogy s úzkým mechanismem účinku, ale s vynikající účinnou látkou: Antigrippin, Antiflu, Kafetin, Coldrex, Maksikold, Novalgin, Panadol Extra, Solpadein, TeraFlu, Femizol, Fervex.

Což je lepší: Paracetamol nebo Ibuprofen?

Ibuprofen (Nurofen) má širší spektrum účinku a příznivěji ve srovnání s paracetamolem ovlivňuje teplotní křivku. Účinek jeho použití nastává rychleji (po 15-25 minutách) a trvá déle (až 8 hodin), navíc je léčivo považováno za méně škodlivé a méně pravděpodobné, že vyvolá alergické reakce.

Ibuprofen lépe než jeho protějšek odstraňuje kritické teplo. Opakovaně (pro kontrolu hypertermie) se používá mnohem méně často než Paracetamol.

Síla antipyretického účinku je srovnatelná, ibuprofen však kromě analgetických a antipyretických účinků účinně také zmírňuje zánět v periferních tkáních. To je způsobeno skutečností, že paracetamol působí hlavně v centrálním nervovém systému a ibuprofen inhibuje syntézu Pg ne tolik v centrálním nervovém systému jako v zanícených periferních tkáních..

To znamená, že při těžkém periferním zánětu by se mělo rozhodnout ve prospěch Nurofenu a dalších léků na bázi ibuprofenu..

Na otázku „Co si vybrat, Paracetamol nebo Nurofen?“, Lékaři doporučují zahájit léčbu malých dětí monoterapií ibuprofenem. Pokud je to nutné, urgentně snižte teplotu, můžete použít kteroukoli z drog. Následné ošetření musí být dohodnuto s lékařem. Měli byste si uvědomit, že čípky s ibuprofenem jsou kontraindikovány u dětí s hmotností do 6 kg a pozastavení u dětí mladších 3 měsíců..

Je možné střídat Nurofen il Paracetamol?

Společné používání paracetamolu a ibuprofenu může být odůvodněno, pokud teplota při použití každého z léčiv v monoterapii neklesne dobře. Prostředky se používají střídavě. V závislosti na situaci může lékař například poradit dítěti, aby dalo Nurofen, a po 10 minutách mu dal čípek s Paracetamolem.

Což je lepší - paracetamol nebo aspirin?

Porovnáte-li léky, mají stejný účinek, když je nutné snížit teplo.

Co je aspirin? Analgetikum a antipyretikum založené na kyselině acetylsalicylové, NSAID se všemi vedlejšími účinky, které jsou vlastní léčivům této skupiny.

Při výběru toho, co je lepší z teploty, byste měli vědět, že aspirin rychle a účinně zmírňuje horečku, ale zároveň je riziko předávkování mnohem vyšší než riziko předávkování paracetamolem. Kromě toho použití aspirinu s virovou infekcí může u dítěte vyvolat Rayův syndrom - komplikace, která v každém pátém případě fatální.

Aspirin působí na stejnou strukturu mozku a jater jako jednotlivé viry, proto se používá jako nejbezpečnější a nejúčinnější lék na hypertermii, která je doprovázena bakteriálními infekcemi (pyelonefritida, angína, atd.). Paracetamol je droga volby pro virové infekce.

Paracetamol a aspirin společně jsou součástí léku Parkocet, který se používá k léčbě nachlazení a chřipky.

Kompatibilita s alkoholem

Paracetamol a alkohol jsou neslučitelné.

Wikipedia poznamenává, že letální dávka paracetamolu pro dospělého je 10 nebo více gramů. Smrtelné poškození jater vede k fatálnímu výsledku, jehož příčinou je prudký pokles glutathionových rezerv a hromadění toxických produktů intermediárního metabolismu, které mají hepatotoxický účinek..

U mužů, kteří systematicky konzumují více než 200 ml vína nebo 700 ml piva denně (u žen je to 100 ml vína nebo 350 ml piva), může být i terapeutická dávka léku smrtelná, zejména pokud uběhlo trochu času mezi užitím Paracetamolu a alkoholu.

Může být paracetamol užíván s antibiotiky?

Antipyretika lze použít v kombinaci s antibiotiky. Je velmi důležité, aby léky nebyly užívány na lačný žaludek a interval mezi jejich příjmem byl nejméně 20-30 minut.

Paracetamol během těhotenství a kojení. Mohu pít na těhotné a kojící drogy?

Pokyny naznačují, že léčivo prochází placentou, dosud však nebyl prokázán negativní vliv paracetamolu na vývoj plodu..

Mohu užívat Paracetamol během těhotenství??

V průběhu studií bylo zjištěno, že užívání léku během těhotenství (zejména v druhé polovině těhotenství) zvyšuje riziko respiračních poruch, astmatu, alergických projevů, sípání u dítěte.

Zároveň ve 3. trimestru není toxický účinek infekcí o nic méně nebezpečný než účinek některých léků. Hypertermie matky může způsobit hypoxii plodu.

Užívání drogy ve 2. trimestru (konkrétně od 3 měsíců do 18 týdnů) může způsobit, že dítě má malformace vnitřních orgánů, které se často objevují až po narození. V tomto ohledu je lék předepsán pro epizodické použití a pouze v extrémních případech.

Přesto je tento lék považován za nejbezpečnější analgetikum pro nastávající matky..

Na otázku, zda je možné pít Paracetamol během těhotenství v časných stádiích, neexistuje jednoznačná odpověď. V prvních týdnech může užívání drog vyvolat potrat a, stejně jako jakýkoli jiný lék, způsobit nekompatibilní malformace.

Mohou tedy těhotné ženy užívat Paracetamol? Je to možné, ale pouze pokud existují důkazy. Než vypijete pilulku, měli byste zvážit klady a zápory. Někdy je vysoká horečka matky pro plod méně nebezpečná než anémie nebo ledvinové koliky v důsledku léků.

Dávkování během těhotenství

Použití vysokých dávek léku během těhotenství může nepříznivě ovlivnit stav jater a ledvin. Těhotné ženy s horečkou na pozadí chřipky nebo SARS by měly začít užívat tento lék s 0,5 tab. na 1 recepci. Maximální doba léčby je 7 dní.

Paracetamol pro kojení. Mohou kojící matky pít Paracetamol?

Během kojení paracetamol přechází do mateřského mléka v minimálním množství. Pokud se tedy lék používá kojení po dobu nejvýše 3 po sobě jdoucích dnů, není třeba kojení zastavit.

Optimální dávka pro kojení není více než 3-4 tablety. 500 mg denně. Užívejte lék po krmení. V takovém případě je lepší, když se dítě příště krmí nejdříve 3 hodiny po užití tablety.

Recenze paracetamolu

Většina recenzí o drogách, které se nacházejí na internetu, jsou recenze o dětském paracetamolu. Děti nejčastěji trpí SARS a paracetamol je lék, který je u těchto onemocnění nejúčinnější.

Matky obecně reagují na drogu dobře. Tento lék rychle zmírňuje horečku, snižuje závažnost nežádoucích účinků horečky a je dobře tolerován pacienty různého věku, což málokdy způsobuje nežádoucí účinky typické pro NSAID..

Lékaři říkají, že nejdůležitější věcí při používání léku je vybrat správnou lékovou formu, správně vypočítat požadovanou dávku, pamatovat, že lék je určen k úlevě od příznaků, a nikoli k léčení základního onemocnění, a že potřeba snížit teplotu není vždy oprávněná.

Cena paracetamolu: kolik je lék v různých lékových formách v lékárně?

Cena paracetamolu v tabletách je od 3,5 UAH / 2,3 rublů. Cena dětského paracetamolu v sirupu je 14 UAH / 40 rublů., Pozastavení lze zakoupit za 17 UAH / 64 rublů. Svíčky pro děti stojí 10-17 UAH / 32-88 rublů.

Přečtěte Si O Závratě